FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Répás: Személyes élményekre, találkozásokra van szükség

Az idei tanévben 15 ezer diák utazhat a Határtalanul! program keretében - hangzott el Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár csütörtöki sajtótájékoztatóján. Ezzel összefüggésben elmondta: kétfajta projekt indult; a tanulmányi kirándulások, amelynek keretében mintegy 12.500 anyaországi diák utazhat, illetve az együttműködés a magyar szakképző iskolák között, melynek révén Magyarországról 1259 diák utazik a határon túlra, ahonnan pedig 1340 külhoni tanuló látogat hazánkba.

Létrehozva: 2011. szeptember 1., 11:31 | Utoljára frissítve: 2011. szeptember 1., 12:24

Répás Zsuzsanna a Határtalanul! program lényegét úgy foglalta össze: segít összekötni és közelebb hozza egymáshoz a Magyarországon és a határon túl élő fiatalokat. Mint folytatta, lehet tartani magas szintű politikai fórumokat, lehet törvényeket alkotni az összetartozásról, de hogy mindez megtapasztalható legyen, ahhoz személyes élményekre, találkozásokra van szükség.

Kiemelte: más az, amikor az ember az iskolapadban ülve, tankönyvekből tanul arról, hogy Erdélyben, a Felvidéken is élnek magyarok, és más az, amikor el is tud ezekre a helyekre látogatni, találkozni tud kortársaival, olyan fiatalokkal, akik magyarként a magyarságukat más környezetben élik meg, és mégis ugyanúgy gondolkodnak, ugyanannak a kultúrának a részesei, mint az anyaországi magyarok.

A politikus felidézte, az Apáczai Közalapítvány két évvel ezelőtt indított egy pilot programot, melynek hatására az Országgyűlés tavaly októberben elfogadott egy olyan határozatot, amely szeretné normatívvá tenni minden gyermek számára, hogy tanulmányai alatt legalább egyszer eljusson a határon túlra, olyan környezetbe, ahol a saját korosztályába tartozó fiatalokkal találkozhat.

A nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár ehhez kapcsolódóan arról is beszélt, idő kell ahhoz, hogy mindezt normatívvá tegyék, hiszen évfolyamonként 100 ezer diák érintett ebben a kérdésben. Elmondta, az volt a tervük, hogy a pilot programhoz képest megduplázzák az utazó diákok számát, és ez nagyon jól sikerült: 11 ezer helyett 15 ezer diák utazhat az idei tanévben a Határtalanul! program keretében.  

Répás Zsuzsanna arról tájékoztatott, kétfajta projekt indult. A tanulmányi kirándulások, amelynek keretében mintegy 12.500 diák utazhat, illetve az együttműködés a magyar szakképző iskolák között, melynek révén Magyarországról 1259 diák utazik a határon túlra, ahonnan pedig 1340 tanuló látogat hazánkba.

Csete Örs, a Határtalanul! programiroda vezetője elmondta, mikor a program logóját kiválasztották és megterveztették, a határokon átlépő fiatalember, diák képe lebegett előttük.

A programiroda vezetője ismertette a projekt előzményeit: 2009-2010-es tanévben 177 utazás valósult meg, melynek lévén mintegy 6000 diák juthatott el a határon túli területekre. Aláhúzta, kétféle útra indulhatnak szeptembertől a fiatalok. Egyrészt tanulmányi kirándulásra, amelynek fő célja a magyarlakta területek megismerése, másrészt a magyar szakképző intézmények közötti csereprogramokra, amelynek révén magyarországi és külhoni magyar fiatalok között személyes emberi kapcsolatok alakulhatnak ki. Csete Örs szavai szerint a személyes kapcsolatok „visszafoltozzák, összerakják azt, amit a történelem szétszakított”. 

A rendezvényen részt vettek a Bókay Árpád Általános Iskola hetedik évfolyamos tanulói is, akik tanáraikkal idén Erdélyben vehetnek részt a „Bókay emléktúra a borvizek vidékén” elnevezésű kiránduláson.

A Határtalanul! programról részletes információkat a hatartalanul.eu honlapon talál.