fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Már sok mindent megváltoztattak, hogy egyvalami ne változzon...
2003. november 4., 13:09
A mi helyi lapunkban is minden olyan, mint a hajdani "szép időkben". Vagyis nincsenek pártok, nincsenek ellenvélemények és nincsenek viták: csak szép jövő - írják a XIII. kerületi fideszes és MDF-es képviselők abban az értékelőben, ami a közpénzből fenntartott Hírnökben nem jelenhetett meg.

A Fidesz és az MDF képviselői úgy döntöttünk, hogy az évente egyszer képviselőnként külön-külön 1600 betűben maximált megszólalási lehetőségeinket összevonjuk és 9600 karakter felhasználásával azokból a képviselő-testületi felszólalásainkból adunk válogatást, melyeket fontosnak tartottunk az elmúlt évben elmondani, de amelyek a helyi lapban, a XIII. Kerületi Hírnökben sohasem jelentek meg.

Klónkatonák bevetésben

Még az elmúlt év októberében levélben fordultunk a képviselő-testületben koalíciót alkotó pártok vezetőihez, hogy az előttünk álló feladatok eredményes megvalósításhoz javaslatokat fogalmazzunk meg, azokat elfogadásra ajánlva.
Kezdeményezésünkre illő válasz, nyilvános sürgetésünk ellenére, azóta sem érkezett. Így jogosan állapíthattuk meg, hogy a helyi közélet demokratizmusáról, a nyilvánosság állapotáról, a politikai viszonyokról, pláne ezek fejlesztésének, javításának sürgető szükségességéről nem kívánnak se nyilatkozni, se vitatkozni. És különösen nem kívánnak a jelen helyzeten változtatni.
E vonások pedig a rendszerváltozás előtti időszakból sokunknak ismerősek. Akkortájt az ilyen viselkedésen és beállítódáson alapuló berendezkedést szocialista demokráciának nevezték, amelyről tapasztalatból is tudjuk, hogy a demokráciához semmi köze nem volt. Tudjuk azt is, hogy nálunk és a világ más tájain is a kezdeti virulencia után magától összeomlott, megbukott. Ezért bizonyosak lehetünk abban, hogy ez a sors vár e rendszer kerületünkben megvalósult klónozott változatára is. Ez a kerületi klón akkor is az eredeti konstrukció tulajdonságait hordozza, ha tapasztalt működtetői már sok mindent megváltoztattak, hogy egy valami ne változzon.

Szocialista érdekképviselet: pecsétnyomó testület

Kerületünk politikai vezetésének nem kellő felkészültségét és a környezetükben szakértőként működő klientúra alkalmatlanságát több éve tapasztalhatjuk. Mindenekelőtt az előterjesztések szapora színvonal alattiságában, a fantázia és koncepció nélküli koncepciókban, a tartalmatlan beszámolókban és általában lehetőségeink folyamatos elszalasztásában. Az elmúlt időszakban az önkormányzatot a szűk körben meghozott döntések szentesítésére alkalmas gépezetté, pecsétnyomó testületté silányították.
De említhetnénk itt az ideiglenes piac beindítása körüli szerencsétlenkedéseket, a Lehel Csarnok túlméretezését, illetve kihasználatlanságát, az Alkotmány és törvényellenes döntéseinket, a szapora törvényességi kifogásokat. Mi ellenzéki képviselők számtalan alkalommal jeleztük ezt a "minőségi problémát", ám azok rendszeresen süket fülekre találtak.
Súlyos mulasztásnak tekintjük, hogy annyi közép és hosszú távú terv, program stratégia, mi több: koncepció készítése közben az önkormányzat nem készített lakásépítési programot.
Az önkormányzatnak nincs szakszerűen elkészített kimutatása arról, hogy a kerületben élőknek mire van igénye, és ahhoz milyen forrással rendelkeznek. Ennek hiányában nehezen elképzelhető, hogy a megvalósuló építkezések az itt élők igényeivel harmonizáljanak. Ha úgy tetszik politikai kérdés, és ezt nyilvánvalóvá kellene tenni, hogy kiknek akar az önkormányzat lakást építeni.
Az eddig készített fejlesztési dokumentumok többsége, így a településfejlesztési koncepció is alkalmatlan arra, hogy a kerületi fejlesztés szakszerű háttereként funkcionáljon. Ezek nem koncepciók, hanem álkoncepciók.
A koncepcióknak nevezett előterjesztéseknek a valódi célja a kerület adottságaiból, valamint az ország általános fejlődéséből következő megújulás folyamatának kisajátítása. Célja továbbá a látszatkeltés: úgy beállítani a kerület vezetését, mintha az folyamatosan, hosszú és középtávon egyaránt, előrelátóan, hozzáértően és koncepciózus módon gondolkodna.
Ebben a közpénzből eltartott helyi sajtó, valamint a szintén közpénzből fizetett nem túl finnyás szakértők kiszolgálják és támogatják. Azt, hogy a szakszerű munka hiánya valójában milyen és mekkora károkat okoz kerületünknek, azt majd csak évek múlva tudjuk meg.
De ez nem vigasztal bennünket.

Angyalföldi adok-kapok

Bár aluljáróink állapota az elmúlt évben nem sokat javult, ami indokolttá tehetné, hogy erről szóljunk. Ám manapság közérdeklődés középpontjában manapság nem az aluljárók, hanem egyre inkább a "felüljárók" állnak. Azokról az ismert és ismeretlen szereplőkről van szó, akik közéletünk térképén fontos csomópontokban, törvényeken, morálon, tisztességen minden lelkiismeret furdalás nélkül átlépve, azokon "felüljárva" funkcionálnak, és akikről - akaratuk ellenére - manapság egyre megdöbbentőbb és egyre riasztóbb híreket hallhattunk.
Hogy kik ezek az ismert és ismeretlen szereplők? Mindenekelőtt azok, akik saját (tovább) gazdagodásuk érdekében állami, vagyis közpénzt és közvagyont nyúlhatnak le büntetlenül. Ők, akik össze-vissza hazudozhatnak, és akik felső kapcsolataikra támaszkodva törvényeket, szabályokat áthághatnak. Akik a nekik nem tetszőket következmények nélkül fenyegethetik, rágalmazhatják, állásukból kirúgathatják, akár meg is verethetik. Felüljárók, természetesen azok, akik a bűnös úton szerzett pénzt, vagyont vagy más előnyt elfogadják. És nem utolsósorban, azok a közvélemény formálók, (különösen vezető értelmiségiek, újságírók, politikusok) akik ezt a rothadást, züllést bagatellizálják, és nem ismerik fel annak romboló következményeit, elsősorban az annyi áldozattal megteremtett demokratikus intézményrendszerünkbe vetett bizalom meredek csökkenését.
Természetesen ide tartoznak azok is, akik a hírekben nem szerepelnek, de az előzőekben ismertetett jellegzetességek közös eleme: nevezetesen a csalás, a megtévesztés funkcionálásukban tetten érhető. Akik tevékenysége jogi megítélés szerint nem, legfeljebb "csak" morálisan vitatható. Akik a nyilvánosságot, a sajtót szűk csoportérdekek szerint képzelik el, illetve annak alárendelve törekszenek működtetni. De ide tartoznak azok is, akik valódi helyett álprogramokat és álkoncepciókat készítenek egyedileg, vagy sorozatban. Továbbá azok, akik irtóznak az őszinte és tisztességes vitáktól, de készségesek az övékétől eltérő vélemény kifejtésének korlátozásánál. És ide tartoznak azok is, akik, ha érdekük éppen úgy kívánja, süketek környezetük igényeinek, elvárásainak meghallásakor.
Az eredményt mindannyian tapasztaljuk. Az említett körülmények hatásaként is, az emberekben fokozódik a jogállami és demokratikus rendszerből való kiábrándulás érzése. Legyen figyelmeztető, hogy történelmi példák vannak ennek veszélyes következményeire.
Ma, ennek a folyamatosan romló helyzetnek a kezelésére lényegében két lehetőség van. Az egyik, hogy elfogadjuk közéletünkben a mocskot, és a mocskolódást, a csalást és a csalókat, a hazugságot és a hazugokat, a sarat és a sárdobálókat, a hamist és a hamisítókat. A másik lehetőség, hogy minden szinten, minden lehetséges törvényes eszközzel, határozottan, folyamatosan és következetesen fellépünk ellene. Együtt, mindannyian.

Nyilvános mellébeszélés, önön vállveregetés

Elméleti munkákban a törvényhozói, a végrehajtói és a bírói hatalmi ágak mellett negyediknek, az őket ellenőrző sajtót szokás említeni. Az elemzők többsége egyetért abban, hogy a rendszerváltozás idején hazánkban a sajtó ezzel a kontroll funkciójával hatékonyan működött közre a politikai-, társadalmi-, és gazdasági átalakulásban. Ez a pozitív szerepe az utóbbi időben megkopni látszik, sőt a legutóbbi történések már komoly válságára is utalhatnak.
A sajtó erkölcsi hitelének meredek csökkenése összefügg a többségük által kiszolgált politikai erő megroggyanásával. Míg országos szinten ez a sajtóválság sajtóbotrányok szaporodásában jelenik meg, addig helyi szinteken botrány az, hogy sok helyen még mindig a régi, aczéli, sőt révai-i időkre emlékeztető módon szerkesztik illetve szerkeszthetik a lapokat.
A XIII. kerületi Hírnök azt gondolhatnánk, hogy kizárólag a kerületben élőkről szól. Egyfelől természetesen igen. Másfelől azonban minden és mindenki díszlet és eszköz az önkormányzatban is képviselettel rendelkező politikai csoport hatalmi helyzetének fenntartásában. Például amikor, dr. S X, vagy Mici néni Y éves, akkor ők csak a fényképes tudósítások apropóját, címét adják: a tudósítások megjelenésének valódi indítékát és célját a fotókon jól láthatóvá tett látogató személye: az időseket megbecsülő, gondjaikat meghallgató, figyelmes polgármester adja. Ugyanígy a B. tanár úrnak szóló tisztelet egyben jó alkalom egy másik, ugyanahhoz a politikai csoporthoz tartozó alpolgármester, fotóba való bekomponálására. A fényképek környezetében pedig az 50-es évek Szabad Népének lelkesítő hangulatára emlékeztető címek sorakoznak, mint például: "Újabb lakások a XIII. kerületben, a fejlődés centrumában", továbbá "Lerakták a Marina Part alapkövét". (Azt, hogy ezt az alapkövet a főpolgármester rakja le az már koncepcionálisan nem teszi lehetővé, hogy az alapkőletételt mutató fotóját a szocialistáknak leosztott első oldalon mutassák be. Neki nálunk a 4-ik oldal alján a helye!) Ha mindezekhez hozzávesszük az olyan főcímeket mint pl. Új főiskola alapíttatott Angyalföldön; Rámpa épül minden sarkon; Szépséges Margitszigetünk; Kisvállalkozások nagy lehetőségei; Fű, fa, virág - kerületünk ékességei; akkor nem nehéz felfedezni azt a lapszerkesztői szándékot, hogy ezt a sok újat, szépet, épülést, fejlődést és perspektívát az említett személyekhez, illetve az általuk képviselt politikai csoporthoz kösse.
Vagyis az újság külön-külön nem túl érdekes cikkei és fotói együtt, összhatásukban már politikai üzenetet visznek, amit kéthetente megismételnek. Más szóval: a szemünk előtt, az önkormányzat pénzén, évek óta, folyamatosan lényegében politikai kampányt folytatnak.
És ez botrány! Nem is kicsi.

A rendszerváltozás után 14 évvel...

Elfogadhatatlan, hogy a közpénzen eltartott helyi sajtó, évek óta folyamatosan egy politikai csoport érdekeit szolgálja. A sajtószabadság, valamint a véleménynyilvánosság egyoldalú értelmezésével, illetve kisajátításával megfosztják a polgárokat az Alkotmányban biztosított szabad véleményalkotásukhoz elengedhetetlenül szükséges információktól.
Felszólítjuk az önkormányzatunk koalíciós pártjait, hogy a rendelkezésükre álló eszközökkel haladéktalanul tegyenek lépéseket e helyzet megszüntetésére. Támogassák, hogy a helyi sajtó:

1.átfogó, hiteles és pontos tájékoztatást nyújtson;
2. mint független és kiegyensúlyozott forrás, sokoldalú és megfelelő támpontokat nyújtson, a szabad véleményformáláshoz;
3. töltse be egy olyan fórum szerepét is, ahol valamennyi lényeges vélemény megjelenik;
4. tevékenységével járuljon hozzá a helyi társadalomban az összetartozás tudatának erősítéséhez.

Gajdos Erzsébet (Fidesz)
Klem László (MDF)
Nemeskéri János (Fidesz)
Pajtás Dénes (Fidesz)
Dr. Szalay Péter (Fidesz)
Dr. Weszelovszky Zoltán (Fidesz)

fidesz.hu