Mint ismert: a bírósági döntés szerint a baloldal aktivistái szervezetten fuvarozták a választókat voksolni - ezért kell új polgármester-választást tartani Demecseren. Az SZDSZ-MSZP által támogatott Kiss Gyula szórólapján azt is állította, hogy összegyűjtötte a kopogtatócédulák több mint felét, s ezzel megtévesztette a választókat.
Azóta már Lakatos Miklós, a Magyarországi Cigány Szervezetek Fóruma egyik megyei vezetőjének nyilatkozata alapján - a bírósági ítéletet megerősítendő - részleteiben is ismertté vált: a romák 300 szavazatot vittek az MSZP-nek azért, mert helyet ígértek nekik egy munkaszervező közhasznú társaságban, így esélyük lett volna munkalehetőséget biztosítani a térségben élő társaiknak.
Érdemes elidőzni Lakatos Miklós személyénél, aki korábban és vélhetőleg az elmúlt hétig jó viszonyt ápolt az MSZP egyes vezetőivel: leginkább Nagy Sándorral és Baja Ferenccel. Lakatos koronatanúja volt egy 2000. április 12-i sajtótájékoztatónak, ahol a nyíregyházi MSZP-s pártirodán Nagy Sándor és Baja Ferenc társaságában a fehérgyarmati "választási csalás" részleteire hívta fel a figyelmet.
Lakatos akkor némileg feszélyezett körülmények között azt nyilatkozta, hogy az április 2-i időközi országgyűlési képviselő-választás győztese, Lengyel János fideszes-kisgazda jelölt kolbászt és konzerveket osztogatott a roma szavazóknak. Mint akkor hangsúlyozta: Lengyel névjegye is ott volt azokon az ajándékcsomagokon, amelyekkel, visszaélve a cigányság szegénységével, emberi méltóságukban meggyalázva őket, azt hitte, hogy meg tudja vásárolni szavazatukat.
Ne firtassuk, vajon mit ígérhettek a szocialisták ezért a nyilatkozatért a cigányokat képviselő Lakatos Miklósnak, az viszont tény, hogy a vélhetőleg sugalmazott rágalmak nem állták meg helyüket, s ezt ugyanúgy bírósági ítéletek támasztják alá, mint a demecseri szocialista-szabad demokrata választási csalást. A választók megnyerését célzó eszközökben tehát a kormánypártok szerint több év távlatában is lehet válogatni, a legkifizetődőbb azonban: hazudni. (Érdemes az ígéretek és a megvalósításuk közötti ellentmondást az utóbbi néhány nap történései alapján tanulmányozni: az ingyenes tanulóbérlet beígérése és helyette egy fityisz, a Fejér megyei települések felzárkóztatása és a költségvetés valósága, valamint a puritán kormányzás és a söjtöri dőzsölés.)
A ma még MSZP-tag Lakatos megunhatta a sok ígérgetést, és miután a szabolcsi napilapból megtudta, hogy a közhasznú társaságban nem kapják meg helyüket a romák, nyilatkozatával még inkább alátámasztotta a bíróság demecseri választással kapcsolatos döntését.
Ha már a hatalom a kezedben van, semmi áron ne engedd el - gondolják a baloldalon. Miután a demecseri fideszes jelöltet "valakik" életveszélyesen megfenyegették, az visszalépett a jelöléstől, így a kormánypárti jelölt egymaga "mérettetik" meg. A választójogi törvény csak akkor adna lehetőséget újabb fideszes politikus indítására, ha - a politikusi méltóságában megtépázott - Kiss Gyula is visszalépne. Polgármesterként amúgy is tisztán fideszes képviselő-testülettel kényszerülne "együtt" dolgozni.
A kormánypártok tapasztalata szerint akár a bírósági ítéleteket is meg lehet kérdőjelezni, mint ahogyan Demecser kapcsán ezt (egyelőre) következmények nélkül megtehették. Eszembe jut néhány emlékezetes kampányszlogen. MSZP: Nincs más választás... SZDSZ: Van kiút. A Fidesz szerint: Van más választás.
Varga Attila - Magyar Nemzet
2003. november 10.