fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kézivezérlésű köztévé
2003. november 10., 18:16
A hétfői parlamenti napon a kérdések, valamint az azonnali kérdések órájában a Fidesz politikusai több esetben kérték számon a miniszterelnök beváltatlan ígéreteit.

Kósa Lajos a választási kampány során a Pilvax kávéházban elhangzott Medgyessy ígéreteket sorolta fel, és arról érdeklődött, mikor kezdődik el végre azok megvalósítása. A fideszes politikus többek között az önkormányzatok ellehetetlenítése kapcsán emlékeztette a miniszterelnököt arra a kijelentésére, hogy személyes felelősséget vállalt azok pénzügyi önállóságának megteremtéséért, de megemlítette a rendőrkapitányságok megerősítését, a harmincnyolc órás munkahét bevezetését, a GYES megemelését, az iskolák támogatását, a nyolcszáz kilométernyi autópálya megépítését és az ingyenes közlekedést a diákoknak az iskola és a lakóhely között.
Medgyessy Péter a számonkérésre azt hozta fel mentségéül, hogy a választási ciklus 2006-ig tart és ő négy évre vállalta személyes garanciáit.
Kósa Lajos viszontválaszában kiemelte: ahhoz, hogy 800 kilométernyi autópálya épüljön négy év alatt, már el kellett volna kezdeni a munkálatokat, hiszen így igen kevés az esély arra, hogy ez megvalósuljon. Hozzátette: ugyanez a véleménye a tízezernél nagyobb lélekszámú települések esetén a teljes csatornázással kapcsolatos ígéretekről, hiszen már itt is javában kellene, hogy tartsanak a munkálatok, ha ezt Medgyessy komolyan vette volna.
- Miniszterelnök úr, önnek erősen gyengül a szavahihetősége - fogalmazott Kósa Lajos viszontválaszában.

Szalai Annamária "kivel, miről, mikor" című kérdésében arra emlékeztetett, hogy Medgyessy Péter jó párszor adott okot arra, hogy meginogjon a választók hite a kiegyensúlyozott tömegtájékoztatásban. A fideszes politikus példaként említette Lendvai Ildikó Friderikusz Sándor üzenetrögzítőjén hagyott szavait, melyből világosan kiderült, hogy maga a miniszterelnök is támogatta a sztárriporter elnökké választását. Ezt követően Medgyessy Ragáts Imrét kérette magához, és a megbeszélést követően szűnt meg az Éjjeli menedék című műsor, valamint ennek utána menesztették a híradó főszerkesztőjét is, miközben Tornóczky Anita saját műsort kapott. Szalai Annamária arra volt kíváncsi, van-e összefüggés a Ragátssal való találkozás, és az említett műsorok és személyek sorsa között. A fideszes képviselő megkérdezte azt is, minek köszönhető, hogy Hortobágyi Éva az mtv volt párttitkára most újra a csatornánál dolgozik mint az elnök tanácsadója, és miért van szükség arra, hogy fizetését a fia cégének számláján fogadja.
Medgyessy Péter tagadta, hogy köze lenne a személyi változásokhoz, s azt mondta, a finanszírozáson, a törvényi szabályozáson és az interjúin kívül, másról nem tárgyalt a tévé egyetlen vezetőjével sem. Kitérőként a Duna tévé elnökével folytatott megbeszéléseiről szólt, és az ottani műsorokkal kapcsolatosan emlegette az általa pozitívnak vélt változásokat.
Szalai Annamária viszontválaszában emlékeztette a miniszterelnököt arra a kijelentésére, miszerint azt mondta: akinek kell tévé, az vegyen magának, és azt mondta, a helyzet úgy néz ki, mintha Medgyessy ki is sajátította volna a köztévét, természetesen közpénzen. Furcsának találta azt is, hogy Kondor Katalinnal még egyszer sem tárgyalt a miniszterelnök.

Demeter Ervin azt kérdezte a miniszterelnöktől, hogy kért-e tájékoztatást és magyarázatot arról, milyen kapcsolatban álltak egyes kormánytagok Kulcsár Attilával, a K and H brókerbotrány gyanúsítottjával. Szavai szerint a legtöbbször Baja Ferenc államtitkár neve szerepelt a bróker naptárjában, míg Kiss Péter három alkalommal fogadott közvetlen üzenetet Kulcsár Attilától, a belügyminiszter pedig nem is tudja tagadni a kapcsolatot a brókerrel, csak annak tartalmáról nem ad felvilágosítást. A képviselő elmondta: Kulcsár Attila egy feljegyzésben azt írta, hogy az MSZP felkérte, támogassa 2002-es választási kampányát. Medgyessy Péter miniszterelnök válaszában úgy fogalmazott: nem érti, miért kellene tagadni egy kapcsolatot, ha nincs mögötte bűncselekmény.

Nógrádi Zoltán az ENSZ aszálykárok elleni küzdelmére emlékeztetett és elmondta: az Orbán-kormány idején már elkészült egy stratégia, melynek megvalósítása az új kormánynak köszönhetően elbukott. A képviselő felhívta a figyelmet a Homokhátság kritikus helyzetére, és arra, hogy az ott élőknek az egyetlen reménye a 2004-es költségvetés lett volna, ha az tartalmaz a hátság megmentésére szánt összeget is.
- Ez azonban a költségvetésből kimaradt, és helyette egy összevont támogatás szerepel valamennyi aszály sújtotta terület megsegítésére, amelyet képtelenség igazságosan elosztani, hiszen így az egyik segítség csak a másik rovására mehet majd - mondta a képviselő.
A minisztérium államtitkára elismerte, hogy a korábbi kormány valóban kidolgozott egy jó stratégiát, és állításai szerint elképzelhető az is, hogy ez a jelenlegi kormány elé kerül majd.

Kovács Ferenc "miért húzta le a minisztérium a redőnyt" címmel intézett kérdést a GKM államtitkárához. A képviselő elmondta, körzetéből több panaszos levelet kapott, amelyben az érintett családok azt kérdezik, mikor fizeti ki a tárca azt az összeget, amelyet már odaítéltek nekik a Széchenyi Terv keretében a nyílászárók csereéjére. A képviselő kíváncsi volt arra is, hogy a jelenlegi vezetés tovább folytatja-e az energiatakarékosságra kiírt pályázat működtetését.
Gál Gyula államtitkár azt mondta, szándékukban áll folytatni a programot, de a kifizetésre váró pályázati összeget egyelőre nem tudják folyósítani, mert elfogytak a tartalékok.

Kozma Péter egy korábbi kérdésére kapott válasznak járt utána, nemhiába. Október elején a parlamentben elmondta azt az esetet, amikor a Szabolcs megyei földhivatal az agrártámogatások odaítéléséről küldött értesítésében megnevezte azt az ügyvédet, akivel a hivatalos iratok hitelesítését végeztetni kell. Akkor erre azt a választ kapta, hogy a földhivatal csak ajánlott egy irodát, ahol gyakorlattal rendezik ezeket az ügyeket, de nem kötelezte a nyerteseket ennek igénybevételére. A képviselő azonban egy egészen más tartalmú levélre bukkant, mely szerint ezt az ügyvédi irodát jelölik meg az eljárásra. Kérdései az ügy kapcsán maradtak a régiek. Kíván-e tenni a minisztérium valamit annak érdekében, hogy megtalálják a felelősöket.
Szanyi Tibor válaszában kérte a fideszes képviselőt, hogy juttassa el hozzá az ő példányát, és ha kell megteszi a szükséges lépéseket.

fidesz.hu