fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Moszkvában tárgyalt Fellegi Tamás
2011. szeptember 16., 10:30

Magyar vállalatok bevonásával haladéktalanul megkezdi az egyeztetéseket a Déli Áramlattal kapcsolatos stratégiai együttműködés további formáiról az orosz és magyar fél - állapodott meg Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter moszkvai tárgyalásán a Gazprom vezetőivel.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium pénteki közleménye szerint a felek megerősítették elkötelezettségüket a Déli Áramlat magyarországi szakaszának megépítése és a projekt közeljövőbeli tényleges megkezdése mellett is. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, magyar-orosz gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztos szeptember 15-én rövid látogatást tett Moszkvában, ahol Alekszej Millerrel, a Gazprom-csoport elnök-vezérigazgatójával és Alekszandr Medvegyevvel, az energetikai óriásvállalat vezérigazgató-helyettesével tárgyalt. Fellegi Tamás kifejtette, az Európai Unió tagjaként Magyarország támogatja a Nabucco projektet is.

A magyar kormány nevében üdvözölte az orosz, német, francia és holland cégek aktív közreműködésével megvalósuló Északi Áramlatot a nemzeti fejlesztési miniszter csütörtöki moszkvai tárgyalásán, illetve azt a tényt, hogy a Déli Áramlat projektben szintén részt vesznek német, olasz és francia partnerek. A közlemény alapján a megbeszélésen a felek áttekintették a magyar és a nemzetközi energiapiac helyzetét, a nemzetközi gazdasági válság hatását az energiaszektor működésére és jövőjére. Különös figyelmet szenteltek a Déli Áramlattal kapcsolatos kérdéseknek, valamint a hosszú távú stratégiai együttműködés lehetőségének. A Gazprom vezetői hangsúlyozták a vállalat arra vonatkozó szándékát, hogy a Déli Áramlat több országot érintő megvalósítása mielőbb elkezdődjön, és 2015-től meginduljon a gázszállítás a régióba.

A közlemény szerint Fellegi Tamás a tárgyalásokon kiemelte, hogy a magyar kormány a kezdetektől elkötelezett a gázellátás diverzifikációja mellett, és támogat minden lehetőséget, amely növeli az ország energiaellátásának biztonságát, amivel gazdaságilag és politikailag is Magyarország érdekeit szolgálja.  A nemzeti fejlesztési miniszter ugyanakkor hangsúlyozta: a magyar kormány kiemelt gazdasági és stratégiai projektnek tekinti a Déli Áramlatot, amely jelentősen hozzájárul Magyarország és a projektben résztvevő magyar vállalatok regionális gázpiaci helyzetének erősödéséhez és a magyarországi gázellátás stabilitásának növekedéséhez.

(MTI-fidesz.hu)