Az Okos városok – smart cities címmel rendezett nyilvános workshopot a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és az Európai Bizottság 2011. szeptember 22-én, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara épületében, Budapesten. A rendezvényt Khalil Rouhana, a Digitális Menetrend magyarországi nagykövete nyitotta meg, az okos városok kialakítását ösztönző szakpolitikai szempontokról Németh Monika, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium főosztályvezetője tartott előadást, de beszámoltak okosváros-projektjeik tapasztalatairól önkormányzati szereplők is, segítve ezzel a jövőben elinduló városfejlesztések sikerét.
Az infokommunikációs technológiák alkalmazása forradalmi változásokat hoz a mindennapokban és nélkülözhetetlen az okos városok kialakításában is – mutatott rá Németh Monika, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium főosztályvezetője. Előadásában hangsúlyozta: az állam felelőssége, hogy felkarolja és ösztönözze a digitális szolgáltatásokat és alkalmazásokat, és ezek együttműködéséből olyan környezetet teremtsen, amely képes a közösség életminőségét hosszú távon javítani.
Az államnak nagy szerepe van abban, hogy biztosítsa a városok felokosításához szükséges infrastruktúrákat. E téren a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által kidolgozott szélessáv-fejlesztési koncepciónak az információs infrastruktúra-fejlesztéshez kapcsolódó elemei világos sorvezetőként szolgálnak Magyarországon – húzta alá a főosztályvezető.
Németh Monika hozzátette: a városok okossá tétele olyan innovatív megoldások alkalmazásával jár, amelyek több stratégiai célkitűzés megvalósítását is hatékonyan tudják segíteni.
A főosztályvezető jelezte: az államnak meg kell találnia az okos városok fejlesztése során azt a modellt, amely a leginkább alkalmas arra, hogy megfelelően összeegyeztesse a lakossági igényeket, a piac szempontjait és az állam vagy az önkormányzat stratégiai céljait. Ennek érdekében az állam partnerséget keres a vállalatokkal és a civil szervezetekkel abban, hogy az okos városok fejlesztése területén azonosítsa kívánatos szerepvállalásának irányait, mélységét.
Az Európai Bizottság Going Local 2011 kezdeményezése keretében lebonyolított rendezvény fő célja, hogy az Európai Unió 2020-ig szóló növekedési programjának keretében meghirdetett Európai Digitális Menetrend megvalósulásával kapcsolatos tagállami tapasztalatokról szakmai körben lehessen kétoldalú megbeszéléseket folytatni. A rendezvényen európai és hazai okosváros-projektek résztvevői is jelen voltak, akik eddigi tapasztalataikról számoltak be.