Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára szerint a visegrádi együttműködés az elmúlt két évtizedben a részt vevő országok közös ügyéből védjeggyé vált.
A tárca által a visegrádi országok (V4) államfőinek hét végi, magyarországi csúcstalálkozója alkalmából szervezett szerdai háttérbeszélgetésen a helyettes államtitkár kifejtette, reálisan nézve a magyar külpolitika mozgástere Közép-Európa. A világ ezen részén nem lehet elvonatkoztatni a történelmi szempontoktól, és ezt a V4 is bizonyítja, amely "a történelmi és geopolitikai összefüggések és a modern intzéményrendszer nagyon jó elegye" - fogalmazott. Hozzátette, a V4-ben történelmi és aktuálpolitikai szempontok jelennek meg. A tagállami keretekből kilépő Duna-stratégia kialakítása is azt bizonyítja, hogy egyre többen tisztában vannak a történelmi elem jelentőségével - mondta.
Mint emlékeztetett, a V4 létrehozásának kezdeti szándéka az volt, hogy a részt vevő országok együttműködjenek az euroatlanti integráció elérésében. Miután ez a cél megvalósult, a V4-ben az egyik legjelentősebb elem a kooperáció az energiával kapcsolatban, azért, hogy az országoknak nagyobb legyen a mozgásterük - mutatott rá. Prőhle Gergely hangsúlyozta, az együttműködést "nem mindig segíti" a nemzetpolitika, de ez nem jelenti azt, hogy az károsan befolyásolná a gyakorlati munkát, az állandó kommunikáció inkább segíti azon ügyek tisztázását, amelyekben nincs egyetértés.
"A visegrádi országoknak előnyös, ha közös álláspont kialakítására törekednek"
Szilágyiné Bátorfi Edit V4 nemzeti koordinátor szerint a visegrádi országok kormányainak együttműködése "praktikus és pragmatikus", eredményorientált. A felek folyamatosan egyeztetnek, például az európai tanácsülések előtt is mindig tanácskoznak - mondta. Úgy látta, a visegrádi országok belátták, hogy sok szempontból nagyon hasonló a helyzetük, és előnyös, ha közös álláspont kialakítására törekednek, ezért maradt fenn a V4 az eredeti cél, az euroatlanti integráció megvalósulása után is.
Kitért arra is, hogy a visegrádi alap fontos feladata az egyetemek együttműködésének ösztönzése, a pályázatok kiírása a V4 országai közötti kulturális kapcsolatok erősítésére, illetve az ösztöndíjprogram, amelyre a Nyugat-Balkán és a keleti partnerség országaiból is várnak jelentkezőket.
A köztársasági elnök elkötelezett támogatója a visegrádi együttműködésnek
Vajna Márton, a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) külügyi hivatalvezetője kiemelte, Schmitt Pál először lesz házigazdája V4-csúcsnak, de már tavaly ott volt a nyugat-csehországi Karlovy Varyban megrendezett államfői találkozón. A magyar köztársasági elnök elkötelezett támogatója a visegrádi együttműködésnek - fogalmazott.
A pénteken kezdődő kétnapos csúcs nem annyira a szakpolitikákról szól, ez inkább jelképes esemény, amely a kooperáció erősítésére ösztönöz - mondta. Kifejtette, a négy államfő pénteken Budapesten részt vesz a Közép-Európa gazdasági potenciálja és lehetőségei című konferencián, amelyet az Antall József Tudásközpont, a Budapesti Corvinus Egyetem, a KEH és a Külügyminisztérium szervez. Este az államfők koncerten vesznek részt a Művészetek Palotájában, a hangverseny programjában mind a négy ország zeneszerzőinek művei szerepelnek - mondta.
Mint közölte, szombaton Visegrádon mintegy kétórás plenáris ülésen vitatják meg a V4 eddigi eredményeit, a régió energiaellátásának kihívásait, szó lesz a négy ország helyzetéről a makroregionális stratégiák (balti stratégia, Duna-stratégia) "metszéspontjában", továbbá a civil kapcsolatok szerepéről, illetve az ifjúsági- és sportegyüttműködésről. Prőhle Gergely elmondta, hogy a V4 miniszterelnökei október 14-én Prágában tanácskoznak.
Cikk: | Lengyelország folytatja a magyar közösségi célok elérését |
Cikk: | Pozsonyban találkoztak a visegrádi országok csúcspolitikusai |
Cikk: | Európai Örökség Fórum kezdődött Visegrádon |