FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Egyfordulós választást javasol a Fidesz
|
|
Egyfordulós, kétszavazatos, töredékszavazat-visszaszámláló elemekkel kombinált választási rendszert javasol a Fidesz, amely a legkisebb szavazatveszteség érdekében kombinálja a többségi (egyéni) és az arányos (pártlistás) rendszert. Ez derül ki abból a javaslatból, melyet Lázár János frakcióvezető juttatott el Salamon László bizottsági elnöknek. A frakcióvezető azt kéri Salamon Lászlótól, hogy adjon lehetőséget arra, hogy október 10.-én személyesen is ismertethesse az Alkotmányügyi Bizottság tagjaival a koncepció részleteit. |
|
Létrehozva: 2011. október 6., 13:55 | Utoljára frissítve: 2011. október 6., 16:42 |
Elküldte a Fidesz választójogi koncepcióját Lázár János Salamon Lászlónak, az országgyűlési képviselők számának csökkentéséhez szükséges választójogi reformot előkészítő albizottság elnökének. A Fidesz frakcióvezetője levelében azt kéri, hogy az országgyűlési képviselők számának csökkentéséhez szükséges választójogi reformot előkészítő albizottság a koncepció pontjairól mihamarabb folytassa le a vitát, hozzon döntést a szabályozást igénylő kérdésekben, és tegyen javaslatokat az Országgyűlés számára.
Lázár János levelében emlékeztetett, már az első szabadon választott Országgyűlés megbízatásának idején – és azóta számtalan alkalommal – megfogalmazódott az a szándék, hogy az országgyűlési képviselők létszámát csökkenteni kell. Ennek a kívánalomnak megfelelve a magyar Országgyűlés elfogadta azt a törvényjavaslatot, melynek értelmében az országgyűlési képviselők létszáma legfeljebb kettőszáz fő – idézte fel. Az új választójogi rendszer kialakítását és külön törvény megalkotását az Alkotmánybíróság 193/2010. (XII. 8.) -as határozata is indokolttá teszi – fűzte hozzá.
A frakcióvezető kitér arra, hogy a koncepció a jelenlegi választási rendszer előnyeinek megtartásával eleget tesz a fenti Alkotmánybíróság 193/2010. (XII. 8.) –as határozatnak, és maradéktalanul figyelembe veszi az Európa Tanács Velence Bizottságának 190/2002. számú véleményét.
Lázár János levelében tájékoztat arról, hogy a KDNP képviselői a Fidesz javaslatát megismerték, és annak elveit támogatják. A frakcióvezető azt kéri Salamon Lászlótól, hogy adjon lehetőséget arra, hogy október 10.-én személyesen is ismertethesse az Alkotmányügyi Bizottság tagjaival a koncepció részleteit.
Lázár János levele és a koncepció a kapcsolódó anyagoknál megtekinthető.
***
A koncepció alapján hazánkban egyfordulós, kétszavazatos, töredékszavazat-visszaszámláló elemekkel kombinált választási rendszer lépne hatályba, amely a legkisebb szavazatveszteség érdekében kombinálja a többségi (egyéni) és az arányos (partlistás) rendszert. A koncepció három választói névjegyzéket nevesít: magyarországi választók névjegyzéke, nemzetiségi választók névjegyzéke, határon túli választók névjegyzéke.
A javaslat szerint a továbbiakban is két szavazattal rendelkezne minden Magyarországon lakóhellyel rendelkező választópolgár. Amennyiben választása szerint a magyarországi választójogi névjegyzékben kíván szerepelni: az országgyűlési képviselők választásán egy szavazatot országgyűlési, egyéni választókerületi országgyűlési képviselő-jelöltjére, további egy szavazatot országos listára adhat le. Amennyiben választása szerint a nemzetiségi választói névjegyzékben kíván szerepelni: az országgyűlési képviselők választásán egy szavazatot országgyűlési, egyéni választókerületi országgyűlési képviselő-jelöltjére, további egy szavazatot egy kedvezményes nemzetiségi jelöltre adhat le. A területi listák (19 megyei és 1 fővárosi) a koncepció értelmében megszűnnének, a jövőben a második szavazat nem területi, hanem országos listára lenne adható.
A koncepció kitér az egyéni választókerületek kialakítására is. A képviselői helyek elosztása kiegyensúlyozottan kell megtörténjen, a következő lehetséges kritériumok figyelembe vételével: népesség, nemzeti kisebbségek számaránya, a regisztrált választópolgárok száma, választójogokkal várhatóan élők aránya. A koncepció szerint földrajzi, közigazgatási, valamint történelmi határvonalak számításba vehetők, és javasolják azt, hogy a választókerületi határok ne lépjék át a mindenkori megyék határait. Az egy képviselői helyre jutó választópolgárok száma tekintetében a választókerületenkénti eltérés nem haladhatná meg a 10 százalékot, és semmiképpen sem léphetné túl a 15 százalékot. A képviselői helyek elosztásának rendszerét legkevesebb tíz évenként újra kellene vizsgálni. A koncepció értelmében az egyéni választókerületben megválasztható országgyűlési képviselők száma 90-110-re csökkenne.
A koncepció szerint egyéni választókerületben az lehetne jelölt, aki a rendelkezésre álló 21 nap alatt az adott választókerületben a választói névjegyzékben szereplő választópolgárok közül legalább 1500 fő aláírásával hitelesített ajánlását összegyűjti. A javaslat módosítaná az országos lista állításának feltételeit. Országos listát azok a jelölő szervezetek állíthatnának, amelyek legalább kilenc magyarországi megyében, továbbá Budapesten, összesen 27 egyéni választókerületben jelöltet állítottak. Nem kaphatna mandátumot az az önálló lista, amelyik az érvényes szavazatok több mint 5 százalékát nem érte el. Az országos listán mandátumot szerző pártoknak vagy kisebbségi jelölő szervezeteknek az országosan összesített töredékszavazatait hozzá kellene adni az országos listájára leadott szavazatokhoz.
A Magyarországon lakóhellyel nem rendelkező, a határon túliak választói névjegyzékében szereplő határon túli magyar állampolgárok megkaphatnák a magyarországi választójogot, amely lehetőséget biztosítana számukra a magyarországi országos listán történő szavazásra. A külföldön élők számára a levél útján történő szavazást tenné lehetővé a koncepció. A javaslat a magyarországi nemzetiségiek számára is biztosítaná a nemzeti képviselők választásának lehetőségét.