FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat Nyomtatás
Ablak bezárása
1848-49-es kultúrkincseket mutatnak be

December végéig látható Aradon az tárlat, amely a „Nyilvánosságtól elzárt 1848-49-es kultúrkincsek bemutatása a nagyközönségnek” című pályázat keretein belül valósult meg magyar és román szakemberek közreműködésével. A kiállításon, amely a Volt egyszer egy múzeum – Válogatás az egykori Aradi Múzeum Együttes gyűjteményéből címet viseli, olyan ereklyék láthatóak, mint Petőfi Sándor dohányzacskója, Magyarország első alkotmányos miniszterelnöke, gróf Batthyány Lajos házisapkája és az Aradon kivégzett Damjanich János honvéd tábornok villája.

Létrehozva: 2011. október 7., 17:07 | Utoljára frissítve: 2011. október 7., 17:11

A „Nyilvánosságtól elzárt 1848-49-es kultúrkincsek bemutatása a nagyközönségnek” címmel futó projekt keretében nyíló kiállítások a több, mint száz éve létrehozott és az utóbbi évek következetes munkájával kutatott műtárgyakat tárják a közönség elé. Az Európai Unió által támogatott projekt mind Arad városának, mind Csongrád megyének kiemelkedő jelentőséggel bír.  Az Aradi Múzeum Együttes az 1848-49-es forradalom és szabadságharcról szóló gazdag anyaga a Magyarországon, Romániában, valamint Európa és a világ más tájain élő magyarság számára egyaránt fontos, megismerésre váró legendás relikviákat tartalmaz.
 

Az Aradon élő lokálpatrióta magyar értelmiség 1891-től következetes gyűjtőmunkával kutatta fel az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeit, emlékeit és dokumentumait. Hosszú évek alatt felbecsülhetetlen értékű szakgyűjteményt hoztak össze, amit azonban a hatvanas évek közepétől a múzeumi raktárak mélyére száműztek, és a raktározás körülményei következtében a ma kb. 4.200 darabból és számos dokumentumból álló gyűjtemény egy részének állaga jelentősen leromlott.

A gyűjtemény anyagának restaurálását, a publikálást, katalógusok, okmánytár, múzeumtörténeti dokumentumgyűjtemény-kiadványok készítését a Csongrád Megyei Önkormányzat (vezető partner), az Aradi Múzeum Együttes (projekt partner), és a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (támogató partner) magyar és román szakemberei együtt végzik. Az alkotó együttműködésnek, kutató munkájuknak köszönhetően most mintegy 215 darab, jórészt restaurált műtárgyat bemutató kiállítás nyílt meg a nagyközönség előtt. A projekt 170.000 euró ERFA támogatással, a Magyar és a Román Állam hozzájárulásával, 200.000 eurós összköltségvetésből valósul meg.