Még novemberben összehívják a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) soron következő plenáris ülését - jelentette be a nemzetpolitikai helyettes államtitkár a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) nyolcadik kongresszusán szombaton a Parlamentben. Hamarosan elindul a nemzeti regiszter és diaszpóratanácsot is létrehoznak.
Répás Zsuzsanna beszámolt arról, hogy a hat év után ismét összehívott Máért tavalyi ülése után újrakezdték munkájukat a szakbizottságok is, valamennyi megtartotta ülését. Jelezte: az ősz folyamán valamennyi szakbizottság ismét tanácskozik.
Hamarosan elindul a nemzeti regiszter - folytatta - amelynek célja, hogy a diaszpórában élőkkel is közvetlenül tartani tudják a kapcsolatot.
A helyettes államtitkár kiemelte: a felelősségvállalás kiterjed valamennyi magyarra, éljen bárhol a világban, szórványban vagy diaszpórában. Nem mondhatunk le egyetlen magyarról sem - jelentette ki.
Elmondta: még idén ősszel Magyar Diaszpóra Tanácsot hoznak létre, amellyel a diaszpórában élő magyarok szervezeteit szólítják meg.
Répás Zsuzsanna szerint a jogvédelem, a jogkiterjesztés, az identitáspolitika és az intézményfejlesztés köré csoportosítva összegezhetők a nemzetpolitikai feladatok. Meg kell teremteni azt az alapot, amely a magyarság valamennyi tagját az egységes magyar nemzet részének tekinti. Ezt deklarálja a nemzeti összetartozásról szóló törvény - hangsúlyozta a helyettes államtitkár, aki szerint a rendszerváltás előtti időszakhoz képest meg kell állapítani, hogy a külhoni magyarság helyzete javult. Ennek ellenére sem Magyarország, sem a határon túli magyar közösségek nem lehetnek elégedettek az elért eredményekkel - mutatott rá.
Kiemelte: a külhoni magyaroknak több joguk van, mint amennyit a szomszédos államok szívesen biztosítanak, de összességében kevesebb, mint amennyi "a nemzeti reprodukcióhoz" szükséges. Ezért a jogvédelemben a feladat az egyén védelme, abban az esetben, ha etnikai indíttatású igazságtalanság éri. Ugyanakkor kitért arra is, hogy sok esetben a magyar közösségek tagjai nincsenek tisztában létező jogaikkal.
A határon túli magyarok identitásának megerősítése a cél - mondta, hozzátéve: ezt többi között magyar intézmények megteremtésével lehet elérni, és kiemelt szerepe van a magyar nyelvű oktatásnak.
A helyettes államtitkár szólt arról, hogy az idei népszámlálások adatai tisztább képet adnak majd, de azt már most látni, hogy valamennyi külhoni régióban és Magyarországon is egyaránt csökken a magyarság száma, ami az asszimiláció, a negatív szaporulat és a kivándorlás eredménye.
A külhoni magyarság esetében különösen az asszimilációra és a kivándorlásra kell figyelni - figyelmeztetett Répás Zsuzsanna.
Ángyán József földművelésügyi államtitkár arról beszélt, hogy hamarosan megjelenik a magyartermék-rendelet, amelyben pontosan szabályozzák e kategóriát, és talán októberben az Országgyűlés elé kerülhet a hungarikum-törvény is.
Kiemelte: erős, ökoszociális államra van szükség, amely a közösségek érdeke alapján beavatkozik a piac működésébe. Ha nem ezt teszi, annak katasztrofális következményei lehetnek - folytatta, hozzátéve: a beavatkozás egyik eszköze az egészségügyi termékdíj.
Szólt még arról, hogy tervek között szerepel a demográfiai földprogram bővítése és a közétkeztetés átalakítása is. Utóbbi célja, hogy a helyi termesztésű, egészséges és biztonságos élelmiszerek bekerülhessenek a közétkeztetésbe. Ennek helyi munkahelyteremtő és gazdaságélénkítő hatása is lehet - jegyezte meg az államtitkár.
Cikk: | Répás: Személyes élményekre, találkozásokra van szükség |
Cikk: | Répás: "Folytatódhat a párbeszéd" |