FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Lázár: Álszent a képviselői javadalmazás jelenlegi rendszere + képek
|
|
Ma Magyarországon nem lehet megmondani, hogy melyik országgyűlési képviselő mennyit keres, és a munkájához szükséges eszközöket hogyan használja fel, ezen a helyzeten változtatni kell – mondta Lázár János az alkotmányügyi és ügyrendi bizottság hétfői ülésén. Ugyanitt a frakcióvezető bejelentette, hogy százhat egyéni országgyűlési választókerületet és kilencvennégy, országos listáról megszerezhető parlamenti mandátumot javasol a Fidesz-KDNP. További részletekért kattintson ide. Az eseményen készült képeink itt megtekinthetők. |
|
Létrehozva: 2011. október 10., 13:52 | Utoljára frissítve: 2011. október 10., 16:09 |
Az országgyűlési képviselők jelenlegi javadalmazási rendszere a kezdetektől fogva álszent, visszaélésekre alkalmas, és abból indult ki, hogy a képviselői munka egy mellékállás – fogalmazott a politikus. Hozzátette: a szabályozás a jövedelmi viszonyokban nem teremtett átlátható rendet.
A legfontosabb kérdés – Lázár szavai szerint – az, hogy egy világosan szabályozott jövedelmen kívül az Országgyűlés szüntesse meg minden egyéb kiegészítő juttatás lehetőségét. Mint azt a frakcióvezető expozéjában kifejtette: ez azt is jelentené, hogy a bizottsági munkáért sem járna kiegészítő javadalmazás.
Szigorú összeférhetetlenségi szabályokat vezetnének be a képviselői juttatásoknál is
A képviselők által igénybe vehető személyi infrastruktúráról szólva elmondta: annak érdekében, hogy a képviselői munka minősége javuljon, azt javasolja, hogy minden képviselő munkáját egy politikai és két ügykezelő munkatárs segítse a jövőben. Az igénybe vehető eszközökről szólva kifejtette: a parlamentben megfelelő munkaeszközök állnak rendelkezésre, de helyben nem, ezért ennek érdekében Lázár a helyi önkormányzatokra elhelyezési kötelezettséget róna.
Ezzel összefüggésben a politikus rámutatott: jelenleg szokás alapján helyezik el a képviselőket, azonban gyakran méltatlan körülmények közt végezheti munkáját a parlamenter választókörzetében.
A képviselők lakhatásával és utazásával kapcsolatban a javaslat szigorú összeférhetetlenségi szabályokat állapítana meg, azaz annak, akik önkormányzati tisztségükből fakadóan is részesülnek költségtérítésben vagy hivatali autót használnak, azoknak választaniuk kellene, hogy az önkormányzati, avagy az országgyűlési juttatást veszik igénybe – húzta alá Lázár János.
A tételes elszámolás lehetőségének megteremtése a legfontosabb
E körbe tartozik a magáncélú autók hivatali használata is. A frakcióvezető a jelenlegi elszámolási gyakorlattal szemben üzemanyagkártyát vezetne be, illetve azoknak, akik a tömegközlekedést veszik igénybe, bérletet biztosítana. A javaslat szerint az üzemanyagkártyát közbeszerzéssel pályáztatnák minden évben, illetve az igénybevehetőség határait a Nemzeti Adó- és Vámhatóság jelenleg is létező hivatali autókra vonatkozó elszámolási rendszerének segítségével állapítanák meg. Ezzel összefüggésben Lázár aláhúzta: e téren is a tételes elszámolás lehetőségének megteremtése a legfontosabb.
A lakhatási támogatás rendszerének átalakításával kapcsolatban a frakcióvezető kifejtette: csak az lenne jogosult e juttatásra, aki sem maga, sem családtagjai révén nem rendelkezik lakócélú ingatlannal, és nem visel állami vagy önkormányzati tisztséget. Továbbá a javaslat alapján a későbbiekben természetben biztosítanák e juttatást, azaz az Országgyűlés Hivatala bérelne számukra lakást, vagy biztosítana szállodai elhelyezést a képviselők számára.
Legkésőbb 2012 szeptemberétől hatályos az új szabályozás
Arról, hogy milyen egészségügyi szolgáltatásokra lesznek jogosultak a képviselők, a frakcióvezető elmondta, hogy az általános egészségbiztosítás alapján vehetik azt igénybe, azaz többletszolgáltatásra nem lesznek jogosultak képviselői jogviszonyuk alapján. Lázár elmondta, hogy legkésőbb 2012 szeptemberéig hatályba kell lépni a szabályozásnak, de elképzelhető, hogy az új választójogi törvény hatálybalépése után kisebb korrekciókat kell végrehajtani.
Expozéja zárásaként a frakcióvezető arra kérte a képviselőket, hogy tegyék félre a pártpolitikai megfontolásokat és támogassák a javaslatot, hogy a nyilvánosság, követhetőség és számonkérhetőség követelményei e téren is érvényesülhessenek. A fideszes politikus továbbá azt a kérését is megfogalmazta, hogy a bizottság terjessze a Parlament elé a törvényjavaslatot.