FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Százhat egyéni és kilencvennégy országos mandátumot javasol a Fidesz-KDNP

Százhat egyéni országgyűlési választókerületet és kilencvennégy, országos listáról megszerezhető parlamenti mandátumot javasol a Fidesz-KDNP – mondta Lázár János az alkotmányügyi és ügyrendi bizottság hétfői ülésén. A fideszes politikus a frakció álláspontját ismertetve kifejtette: egyfordulós, vegyes, kétszavazatos, töredékszavazat-visszaszámláló választási rendszer jönne létre. Az egyéni jelöltre leadott szavazat melletti listás voks esetében a választópolgár eldönthetné, hogy az országos listára vagy a nemzetiségi-kisebbségi listára szavaz-e.

Létrehozva: 2011. október 10., 14:24

Újdonság a tervezetben, hogy a jövőben három választói névjegyzék lenne: a magyarországi választásra jogosultak névjegyzéke, a határon túl élő, magyar állampolgársággal rendelkezők névjegyzéke, valamint egy nemzetiségi névjegyzék.

Jelen tervezet egyetlen pontja sincs kőbe vésve, az előterjesztett javaslatokat az alkotmányügyi bizottság egy albizottságban tárgyalja meg, egészítse ki – javasolta a frakcióvezető.

Az egyéni választókerületek kialakításánál az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy megszűnjenek a jelenlegi rendszer aránytalanságai – mondta a fideszes politikus. Hozzátette: javaslatuk célja, hogy az egyes egyéni kerületben a választásra jogosultak száma a lehető legkisebb mértékben, és csak megfelelő alkotmányos indokkal térhessen el egymástól. Az egyéni választókerületek száma a jelenlegi 176 helyett 106 lenne - fogalmazott. A határaik nem léphetnék át a jelenlegi megyerendszer határait, kialakításuknál pedig figyelembe kellene venni a népesség, a nemzeti kisebbségek számarányát, a regisztrált állampolgárok számát, a földrajzi, közigazgatási határokat – fűzte hozzá.

Lázár kitért arra is, hogy figyelembe vették a Velencei Bizottság azon álláspontját is a javaslat kialakításánál, hogy a választókerületeket úgy kell kialakítani, hogy a népességszámuk közti eltérés nem haladhatja meg a 10, kivételes esetben a 15 százalékot. A képviselői helyek elosztásának felülvizsgálat a politikus szavai szerint 10 évente el kell végezni.

Az ajánlás új rendszeréről szólva Lázár kifejtette: 1500 ajánlószelvény összegyűjtését teszik kötelezővé a jelöltállításhoz. Továbbá országos listát az a párt állíthat a jövőben, amelyik kilenc megyében és Budapesten 27 választókerületben szerez elegendő ajánlószelvényt. A töredékszavazatok összesítve adódnának hozzá a pártlistához – emelte ki a politikus.

A Magyarországon lakhellyel nem rendelkező, külföldön élő honfitársaink csak az országos listára szavazhatnának, várhatóan levélben vagy a külképviseleteken. (Az elektronikus szavazást a frakció már korábban elvetette annak bizonytalan alkalmazhatósága miatt.)

A kisebbségek parlamenti választásának várható rendjével összefüggésben Lázár rámutatott: elsősorban a méltányosságot kell biztosítani számukra, és bizonyos kedvezményekben is részesíteni kell őket. Szavai szerint ilyen kedvezmény lehet az, hogy nem kell egyéni jelölteket állítaniuk, vagy az 5 százalékos küszöböt sem kell átlépnie a jelölőszervezetnek a választásokon.

A frakcióvezető aláhúzta: amennyiben egy kisebbségi lista nem kap elegendő szavazatot, úgy szószólót küldhet a parlamentbe, aki minden képviselői jogosítványt gyakorolhatna kivéve a szavazást.

Lázár a koncepció ismertetésének végén arra kérte a bizottság tagjait, s rajtuk keresztül az összes parlamenti pártot, hogy tegyék meg javaslataikat a választási rendszer átalakításával  kapcsolatban.