fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Megkezdte működését a schengeni országok vízuminformációs rendszere
2011. október 11., 12:34

Kedden megkezdte működését a schengeni térség országaira kiterjedő vízuminformációs rendszer (angol betűszóval: VIS) - közölte közös közleményében a Belügyminisztérium és a Külügyminisztérium.

Az MTI-hez kedden eljuttatott közlemény szerint a VIS megkönnyíti a vízumkérelmezési eljárást, a vízummal kapcsolatos visszaélések elleni küzdelmet, és hozzájárul a tagállamok belső biztonságát érintő fenyegetések megelőzéséhez, ezzel jelentős mértékben növelve a magyar és más uniós polgárok biztonságát.

A tagállamok szakértői és az Európai Bizottság 2004 óta folyó együttes munkája eredményeképpen - a VIS üzembe helyezésével - újabb átfogó információs rendszer áll a résztvevő tagállamok rendelkezésére. A rendszerindítás dátumáról a magyar elnökség idején sikerült konszenzusra jutni - emelték ki. A VIS célja, hogy a rövid távú vízumokra vonatkozó adatok tagállamok közötti cseréjével javítsa a közös vízumpolitika végrehajtását, a konzuli együttműködést és a központi vízumhatóságok közötti konzultációt - írták.

A rendszer regionálisan kezdi meg működését: elsőként a tagállamoknak az észak-afrikai régió országaiban (Algéria, Egyiptom, Líbia, Marokkó, Mauritánia és Tunézia) található külképviseletein. A következő régió a Közel-Kelet, majd a Perzsa-öböl térsége lesz. A VIS üzembe helyezését követően ugyanakkor bármely tagállam bármely régióban megkezdheti a rendszer alkalmazását, ha erről előzetesen értesíti az Európai Bizottságot.

Magyarország az első régióval egy időben megkezdi a VIS alkalmazását a törökországi és a moldovai külképviseletén. Várhatóan két éven belül a schengeni tagállamok valamennyi külképviseletének csatlakoznia kell a VIS-hez - olvasható a közleményben. A VIS különlegességét a modern technológia adja, amely lehetővé teszi ujjnyomatok és arcfényképek központi tárolását és ujjnyomatok elektronikus összehasonlítását. A gyakorlatban a külképviseleten - a kérelem elbírálásához szükséges további adatok mellett - a vízumkérelmező ujjnyomatát és arcképét is rögzítik, amelyeket azután továbbítanak egy központi, Strasbourgban üzemeltetett adatbázisba.

A biometrikus azonosítók 59 hónapig tárolódnak a rendszerben, így újabb vízumkérelem esetén addig nem kell megismételni az ujjnyomatvételt. A külső határ átlépésekor az adott tagállam hatósága a VIS-ben fogja ellenőrizni a vízum valódiságát, a vízum birtokosának személyazonosságát, akár úgy, hogy a helyben rögzített ujjnyomatot összehasonlítja a tárolttal. A VIS segíti a menekültügyi eljárást is, és hozzájárul a tagállamok belső biztonságát érintő fenyegetések megelőzéséhez - olvasható a közleményben.

(MTI-fidesz.hu)