ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Több támogatást az európai mezőgazdaság versenyképességének növelésére

Dacian Çiolos uniós agrárbiztos elsőként az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának szerdai ülésén mutatta be az Európai Bizottság javaslatait a Közös Agrárpolitika (KAP) jövőjéről. Glattfelder Béla fideszes EP-képviselő szerint magyar siker, hogy a magyar soros elnökség által elfogadott tanácsi határozatnak megfelelően az Európai Bizottság is támogatja a közvetlen kifizetések 2013-as értékének megőrzését. A korábbi hírek szerint a mezőgazdasági támogatások akár 30%-kal csökkentek volna.

Létrehozva: 2011. október 12., 15:09 | Utoljára frissítve: 2011. október 12., 16:06
nyomtat küld

További jó hír, hogy a tervezet szerint a közvetlen kifizetések tagállamok közötti kiegyenlítése következtében számottevően nem csökkenne a hazai gazdák támogatása.

A képviselő szerint bebizonyosodott, hogy a Fidesz és a MAGOSZ helyesen döntött, amikor megakadályozta, hogy a szocialista kormány átálljon az ún. SPS rendszerre. A közvetlen kifizetések 2014-től hatályba lépő új rendszere ugyanis a támogatásokat, a Magyarországon ma alkalmazott SAPS-hoz hasonlóan, a jogosult terület nagyságát figyelembe véve, egyenlő arányban osztja szét. A történeti bázis pedig 2019-ig fokozatosan kivezetésre kerül. Az SPS-re való átállás több milliárd forintnyi felesleges adminisztratív jellegű kiadást okozott volna. Ráadásul az új rendszer bevezetésének idején jelentősen megnőtt volna a hibás igénylések és kifizetések kockázata, és ennek következtében akár több milliárd forintnyi uniós támogatástól eshettek volna el a gazdák.

Az Európai Bizottság vidékfejlesztésre vonatkozó elképzeléseiben ugyanakkor nem kap kellő hangsúlyt az európai mezőgazdaság versenyképességének növelése. A források sokkal nagyobb hányadát kellene például öntözésfejlesztésre, ill. megújuló energiákra, energiahatékonyságra költeni. Hiszen, a gazdák energiaköltségei az utóbbi évtizedben több mint kétszeresére nőttek.

Sőt, számos javaslat valójában ronthatja az uniós mezőgazdaság versenyképességét, és így Európa élelmiszer-önellátó képességét. A közvetlen kifizetések ún. "zöldítése", azaz a támogatás 30%-ának meghatározott környezetvédelmi többletvállalásokhoz kötése a termelés jelentős csökkenéséhez vezethet.

A fideszes képviselő üdvözölte, hogy a nagyobb méretű gazdaságok támogatásának csökkenéséből, az ún. "capping"-ből származó források - a magyar elnökség alatt elfogadott tanácsi határozatnak megfelelően - a tagállamnál maradnának, és ezeket vidékfejlesztési célokra lehetne fordítani.

Glattfelder Béla végül hozzátette: a KAP európai parlamenti vitája során elsősorban arra fog törekedni, hogy egyszerűbbé váljon a gazdák számára a támogatásokhoz való hozzáférés, valamint minél több forrás jusson a versenyképesség növelésére, így például öntözésre, ill. energiahatékonyságot javító beruházásokra.

(EPP-HungarianPress)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések