Az EU–Horvátország parlamenti vegyes bizottság eheti ülése elfogadta Horvátország csatlakozásával kapcsolatban megfogalmazott közös ajánlásokat. A dokumentumok többek között üdvözölték a 2011. június 30-i kormányközi konferencián hozott, a csatlakozási tárgyalásokat lezáró döntést, valamint a csatlakozási folyamat alatt véghezvitt reformokat. Ezek közül kiemelendő a versenypolitika valamint az igazságszolgáltatás és alapvető jogok területén elért eredmények. Az EU továbbra is figyelemmel kíséri a horvátországi folyamatokat különösen az igazságügyi reformok területén. Az ajánlások emellett felkérik a horvát parlamentet és az EP-t, hogy biztosítsa a megfelelő előkészületeket az Európai Parlamentbe érkező 12 horvát megfigyelő részére. A dokumentum kiemeli: a regionális együttműködésben és a jó szomszédsági kapcsolatokban szerzett horvát tapasztalatok pozitív példák az egész régió számára.
Bagó Zoltán fideszes EP-képviselő szerint a magyar diplomácia továbbra is proaktív Horvátország csatlakozása kérdésében. Magyarország, mint a meghatározott feltételek teljesítésén alapuló bővítési folyamat mellett elkötelezett tagállam, megkülönböztetett figyelmet szentel a bizottsági megállapításoknak, annál is inkább, mert 2011. első félévi soros elnökségünk céljai között számos, bővítési és a nyugat-balkáni térség integrációját érintő feladat és eredmény szerepelt. A Bizottság a bővítési folyamatot az aktuális uniós kérdések összefüggésében vizsgálja, szorgalmazva, hogy a tagjelölt és a potenciális tagjelölt országok a tagállamok előtt álló feladatok tanulságait is illesszék be felkészülési folyamatukba. Komoly eredmény, hogy a Bizottság szinte valamennyi csatlakozni kívánó ország esetében előrehaladásról számol be.
Horvátország esetében egyetértés áll fenn a Bizottság megállapításával, miszerint a horvát csatlakozási tárgyalások lezárásával a bővítési folyamat új szakaszba lépett. Helytelen ugyanakkor, ha a hat évvel ezelőtt kezdett procedúrát úgy ítélik meg, mintha annak sikere kizárólag a jelenlegi kormány dicsősége lenne. A csatlakozási tárgyalások 2011. június 30-i lezárása a magyar soros elnökség és Horvátország közös sikere volt. Horvátország Csatlakozási Szerződés decemberi aláírása az egész térség felé jelzi: az Európai Unió nyitva áll a feltételeket telesíteni kész és képes országok előtt. Horvátország csatlakozása ugyanakkor lendületet adhat a bővítési folyamat egészének.
Háttér: Az EP várhatóan a decemberi plenáris ülésen fogja hozzájárulását adni Horvátország csatlakozásához. A Csatlakozási Szerződés aláírását december 19-ére tervezik, amit követnek a tagállami ratifikációk és a horvát népszavazás. Horvátország a csatlakozási szerződés aláírása után 12 megfigyelőt fog küldeni az EP-be.