Szócska Miklós beszélt arról is: a kórházak állami kézbe vételére azért van szükség, hogy a méretgazdaságosság lehetőségeit kihasználjuk. Minden egyes forintért meg fogunk küzdeni, és nem fogunk kompromisszumokat kötni a szerződések átvizsgálásakor, s ami itt felszabadul, azt szintén visszaforgatjuk a bérekbe.
Hangsúlyozta: az nem állapot, hogy Budapest 12 fekvőbeteg-intézménye külön szerzi be a gyógyszert, mert az evidens, ha együtt csinálnák, árelőnyt tudnának elérni. Minden egyes forint, amit így kidobunk az ablakon, azt elvonjuk az ápolóktól és az orvosoktól – fogalmazott Szócska Miklós. Az Állami Egészségügyi Központba még nem tudott úgy bemenni, hogy az ottani 16 műtőből legalább 4 működjön. Ott 21. századi infrastruktúra van, és el kellene gondolkodni azon, nem kellene-e átmenni az ottani műtőkbe operálni olyan kollegáknak, akiknél a nyílt sebbe bepotyog a vakolat – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy terveznek-e bezárni kórházakat, azt válaszolta: minél inkább közel kell vinni a járóbeteg-ellátásokat, az egynapos ellátásokat a betegekhez, és csak az menjen kórházba, akinek oda kell mennie. Nem szűnnek meg az intézmények, de lesz olyan, amelyik funkciót vált, jelenleg ugyanis az egészségügyben legalább négyezer ágyon szociális gondozás zajlik.
A rezidensek kapták a legjobb falatot – fogalmazott az államtitkár annak kapcsán, hogy ösztöndíjprogramot indítottak számukra, ami immár betelt. A programot néhány éven belül a rezidensi rendszer egészére tervezik kiterjeszteni – mondta Szócska, hozzáfűzve: a háziorvosoknak nemcsak a megélhetés, hanem az elöregedés is probléma.
Leszögezte: az egészségügy sorsa azon múlik, hogy a gazdasági válság közepette ki tudnak-e tartani az orvosok az állampolgárok érdekében. Tájékoztatása szerint tavaly 1111, idén 800 orvos távozott külföldre.