fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Több koncepcióról és tűzoltó laktanyák felújításáról dönt a Fővárosi Közgyűlés
2011. október 21., 09:07
A fővárosi önkormányzat négyéves közoktatási koncepciójáról, illetve az autistákat segítő intézkedésekről dönt egyebek mellett a Fővárosi Közgyűlés pénteki ülésén. Kilenc közútkezelői feladatkört vesz át a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a fővárostól, az átszervezés 26 álláshelyet érint, a munkavállalókat a központ foglalkoztatja tovább. Az eredetileg tervezett VIII. kerületi helyszín helyett a IX. kerületben nyílik meg a főváros egyik új hajléktalanellátó intézménye, miután a Fővárosi Közgyűlés pénteken támogatta az erről szóló városvezetői előterjesztést.


Tarlós István főpolgármesteri javaslatára dönthetnek négy fővárosi tűzoltó laktanya, a Csepeli Tűzőrség, az Erzsébeti Tűzőrség, a Józsefvárosi Tűzőrség, illetve a Budavári őrs felújításának támogatási szerződéséről. A főpolgármester és pénzügyi helyettese, Bagdy Gábor javaslatára szavaznak a képviselők az úgynevezett „Fűtött utca” programmal kapcsolatos módosításról is. Eszerint a VIII. kerületi Salgótarjáni út helyett a nagyobb alapterületű, lényegesen jobb műszaki állapotú IX. kerületi Aszódi utcai ingatlanban alakítanak ki hajléktalanokat ellátó intézményt.
   
Döntés születhet a fővárosi önkormányzat 2011-2015. évi közoktatási koncepciójáról is. Csomós Miklós oktatásért felelős főpolgármester-helyettes ennek kapcsán korábban a nagyfokú lemorzsolódás megakadályozását és a szakmai gyakorlat előtérbe helyezését nevezte meg a legfontosabb feladatok között.
   
Szentes Tamás egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes az autistákat segítő fővárosi koncepció elfogadására kéri a testületet. Ez egyebek mellett tartalmazza, hogy három fővárosi kórházban autistákkal foglalkozó központ jöjjön létre, 24 órás telefonszolgálatot hozzanak létre a hozzátartozóknak, és az érintettek munkalehetőséget kapjanak a fővárosi önkormányzat cégeinél. Napirenden szerepel egy fővárosi közösségi televízió létrehozása is, az azonban az MTI információi szerint még kérdéses, hogy valóban tárgyalják-e a javaslatot a pénteki ülésen.

Négy tűzoltólaktanya újul meg Budapesten

Négy budapesti tűzoltólaktanya felújításáról döntött egyhangú szavazással pénteken a Fővárosi Közgyűlés. A Csepeli Tűzőrség, az Erzsébeti Tűzőrség, a Józsefvárosi Tűzőrség, valamint a Budavári őrs (korábban Roham-2) az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) pályázatán nyerte el a szükséges források 80 százalékát.
   
A határozat értelmében a Józsefvárosi Tűzőrségnek 2012. augusztus 31-ig van lehetősége a feladatra szánt 30 millió forint felhasználására, míg a másik három szervezet 2012. március 31-ig használhatja fel a támogatást. A Budavári őrs fűtés- és melegvíz-ellátó rendszerének a korszerűsítésére összesen 13,750 millió forint jut, az Erzsébeti Tűzőrség külső nyílászáróinak a cseréjére 10 millió forintot fordíthatnak, míg a Csepeli Tűzőrség ugyanezen feladatának összköltsége 12,875 millió forint. 

A 32 igen szavazattal elfogadott indítvány értelmében Tarlós István főpolgármester aláírhatja az érintett tűzoltólaktanyák felújítására vonatkozó támogatási szerződéseket.

Kilenc közútfenntartó feladatkört vesz át a BKK

A Fővárosi Közgyűlés pénteki, rendkívüli ülésén az erről szóló, helyszínen kiosztott javaslatot a képviselők 18 igen, 1 nem és 14 tartózkodás mellett fogadták el. Az előterjesztés vitájában a szocialista Bihary Gábor azt kérte, hogy a közlekedésszervezési feladatokat is tisztázzák, valamint ismét kifogásolta, hogy a BKK egyre több feladatkört kap. György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes előterjesztőként erre úgy válaszolt, hogy egy a közelmúltban Göteborgban szervezett közlekedési konferencián "Budapesttel példálóztak", mondván, a BKK modellje működhet a jövőben világszerte.
   
György István előterjesztése szerint 2012. január elsejétől a BKK-hoz kerülnek a közúti közlekedéssel összefüggő feladatok, ezen belül a Budapest tulajdonában lévő országos közutak, hidak, alul- és felüljárók üzemeltetése, fenntartása és fejlesztése, valamint a kerületi önkormányzatok tulajdonában lévő, a tömegközlekedés által használ utak üzemeltetése, fenntartása és fejlesztése.
   
A BKK látja el jövő évtől a közútkezeléshez, a várakozási övezetek üzemeltetéséhez kapcsolódó feladatok egy részét is, így az új övezetek kijelöléséhez, a fizetendő díj, illetve maximális várakozási idő meghatározásához szakmai javaslatot a BKK-nak kell készítenie. Szintén a központ látja majd el valamennyi közúton folyó munkavégzéssel összefüggő forgalomtechnikai feladatot. A BKK végzi 2012-től az új utak építését, kezelését és fenntartását, az útellenőri szolgálat működtetését, a közúti közlekedés fejlesztését, az utak forgalmának szabályozási, a közúti jelzések elhelyezési és a tömegközlekedési feladatok egy részét is.
   
Továbbra is a hivatalban marad a BKK által előkészített döntések meghozatala, a komp- és révközlekedés önkormányzati hatáskörbe tartozó működőképességének és fejlesztésének biztosítása, illetve a zöldfelületek kezelésével kapcsolatos feladatok. Az átadás-átvétellel kapcsolatban 26 álláshellyel csökken a városüzemeltetési főosztály létszáma, ezeket a köztisztviselőket a BKK foglalkoztatja tovább, és velük új munkaszerződést kötnek.

A Ferencvárosban lesz az egyik hajléktalanszálló

A testület módosította korábbi határozatát, amely szerint egy józsefvárosi, Salgótarjáni úti ingatlan lett volna az idei "Fűtött utca" program egyik helyszíne. A testület azért változtatta meg a döntését, mert a VIII. kerület vezetése Pintér Sándor belügyminiszter támogatásával egy másik helyszín, a IX. kerületi Aszódi utca kijelölésére tett javaslatot.
   
Az új helyszín - a régihez hasonlóan - a MÁV tulajdonában áll, ezért az állami céggel a fővárosnak bérleti szerződést, illetve megállapodást kell kötnie. A közgyűlés pénteki ülésén szót kapott Bácskai János (Fidesz-KDNP) ferencvárosi polgármester, aki jelezte, nem zárkózik el attól, hogy a IX. kerületben hajléktalanellátó intézményt hozzanak létre, ám egy alkalmasabb ingatlant javasolt. Bácskai János egy Kén utcai, a IX. kerület tulajdonában álló épületet ajánlott fel a célra, amelyben - mint mondta - korábban is hajléktalanszálló működött, ráadásul az jobb állapotban van, mint az Aszódi utcai ingatlan. Jelezte azt is, hogy az ott élő 27 szociális bérlő elhelyezését is meg tudná oldani a kerület.
   
A közgyűlés azonban nem támogatta az alternatív helyszínt. Tarlós István (Fidesz-KDNP) főpolgármester azzal indokolta a döntést, hogy a tervezett december 1-jei átadási időpontig nem bonyolítható le a jelenlegi lakók kiköltöztetése, mint mondta, a javaslat "nem életszerű".
   
Az előterjesztésről a főpolgármester azt közölte, hogy a kerületek érthető okokból gyakorlatilag "labdáznak" a probléma megoldásának a módozataival, ugyanakkor az embereket el kell helyezni a tragédiák elkerülése érdekében. Utalt arra is, hogy a mostani előterjesztés már az ötödik vagy hatodik változat, ezért most már dönteni kell.
       
Az előterjesztés mostani módosításában új elemként megjelent egy XIII. kerületi, Szabolcs utcai korábbi kórházépület hasznosítási elképzelése is; ezt azonban még a főváros vizsgálni kívánja. A Fővárosi Közgyűlés a legutóbb, szeptember 28-ai ülésén döntött a hajléktalanoknak nappali elhelyezést is biztosító úgynevezett Fűtött utca program helyszíneiről. (A másik két intézményt az I. kerületi Feszty Árpád úton, illetve a IV. kerületi Váci úton alakítják ki.)
   
A nappali melegedőként is funkcionáló - összesen mintegy 300 férőhelyes - három éjjeli menedékhely kialakításának forrásigényét akkor csaknem (bruttó) 489 millió forintban állapították meg. Az éjjeli menedékhelyek szakmai üzemeltetését a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, illetve a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei fogja ellátni a tervek szerint.

(MTI-fidesz.hu)