Réthelyi Miklós kijelentette: 1956 a nemzeti egység ünnepe, annak a csodának a megtestesülése, melyre 55 éve várunk újra. A miniszter felidézte a forradalomhoz vezető eseményeket, majd emlékeztetett: 1956 hőseit sem ijesztette meg, hogy egyedül voltak a fél világot térdre kényszerítő diktatúrával szemben.
Az egyetemen nem volt tanítás október 23-án. A hallgatók ragaszkodtak a felvonuláshoz, melyhez csatlakoztak a délelőtti műszakból érkező munkások is. A menet a Bem térre vonult, ahol megszületett a forradalom jelképe, a rákosista címertől megszabadított lyukas zászló. Aznap – folytatta - nemcsak a zászlóból vágták ki a kommunista diktatúra motívumait, hanem az életünkből is. “Ezen a lyukas zászlón keresztül néztünk a szabad világra.1956 novemberében magyar zászló lobogott a New York-i Szabadság szobron is, amelyet magyar emigránsok tűztek ki. Abban az időben a magyar szabadság hatalmasabb volt az amerikai szobornál, hiszen nemcsak egy eszme volt, illetve egy fémtömeg, hanem maga volt a vérrel kivívott nagybetűs Szabadság” – fogalmazott.
A miniszter kiemelte: 1956 nemcsak a szabadságért folytatott harc volt, hanem mindazokért az értékekért való küzdelmet jelentette, amelyek értelmet adtak az emberi létezésnek, amelyek közösségi lénnyé, emberré és családtaggá tettek bennünket. Hozzátette, hogy 1956 a nemzeti egység ünnepe, annak a csodának a megtestesülése, melyre 55 éve várunk újra. Réthelyi Miklós a forradalmat az 1989-es rendszerváltás kezdetének nevezte, kijelentette, hogy e két évszám elválaszthatatlan egymástól.
Az ünnep olyan – zárta gondolatait a politikus -, amilyenné mi magunk tesszük. Magunk vagyunk az örökösei, ezért nem tud másmilyen lenni, csak olyan, amilyen a nemzetet alkotó sokaság. Az ünnep tehát tükör. A múltunkba pillantva megnézhetjük, milyenek vagyunk mi, az örökösök. Mindenki felelőssége, hogy képes-e empátiával fordulni a másik felé, és nem a különbözőséget keresi, hanem azt, amely a nemzet közösségében összeköt minket – mondta, majd hozzátette, ma is szabadságharcot folytatunk, de nem valami ellen, hanem valamiért: a jövőért.
Az emlékünnepséget követően fáklyás menet indult a Műegyetemtől a Bem térre, ahol 17 órakor tartanak megemlékezést. Fél hétkor a menet továbbindul a Kossuth térre (Útvonal: Bem tér–Margit-híd–Jászai Mari tér–Balassi Bálint utca–Kossuth tér), ahol pontban hét órakor Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára fellobbantja a forradalom lángját.
A szombati program a 19 óra 30 perckor kezdődő Szabadág koncerttel zárul. Fellép: Marót Viki és a Nova Kultúr Zenekar.
Cikk: | Főhajtás a 301-es parcellánál + videó |
Cikk: | Lázár: "A legfontosabb ok a remény volt" |