Áder János: Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A hét elején felhívással fordult Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke a köztársasági elnökhöz, a kormányhoz és az Országgyűléshez, azt kérve: ítéljék el a bírák alkotmányos jogait sértő megnyilatkozásokat.
Az elmúlt időszak jelenségeinek burkolt célja lehet a bírák megfélemlítése és az ítélkezési gyakorlat befolyásolása. A közelmúltban többször is előfordult, hogy politikai, közéleti személyiségek a bíróságok döntéseit bírálták, elvárásokat fogalmaztak meg konkrét ügyben - áll a Legfelsőbb Bíróság elnökének nyilatkozatában. Lássuk, mi történt ezután! Az Országgyűlés elnökének zagyvaságai, a miniszterelnök kétértelmű mondatai (Moraj az MSZP padsoraiból. - Közbeszólások ugyanonnan: Felháborító! - Több tiszteletet! - Meg kell vonni a szót!), az igazságügy-miniszter mellébeszélései mellett csak a köztársasági elnök szavai egyértelműek és világosak - hadd idézzem ezeket! "A konkrét bírósági eljárásokkal kapcsolatos véleménynyilvánítás vagy akár az ítélkezés általános irányának nyilvános kritikája a közhatalmat gyakorló személyek részéről veszélyeztetheti a bíróságok alkotmányban garantált függetlenségét és így az államszervezet demokratikus működését."
A félreértések elkerülése végett - és lassan mondom, hogy mindenki megértse (Moraj a kormánypárti sorokban.) -: nem értek egyet ifjabb Hegedűs Loránt írásával, és a látszatát is szeretném elkerülni annak, hogy amit mondok, az az ő védelmét szolgálná. A Fidesz nevében a bíróságok függetlensége érdekében emelem fel a szavamat. (Moraj a kormánypárti sorokban.)
Volt idő, amikor a mai kormánypártok is fontos értéknek tekintették a bírói függetlenséget. Idézzük a Charta alapító okiratát: "demokrácia akkor lesz, ha a mindenkori hatalmi politikai erők tartózkodnak a független bírói hatalom befolyásolásától". Tisztelt Kuncze Gábor! Miként tudja ön összeegyeztetni ezeket a mondatokat a két héttel ezelőtti és a mostani dühkitörésével? (Kuncze Gábor: Százszázalékosan!)
Volt, amikor a mai igazságügy-miniszter is a bíróságok függetlensége mellett érvelt. Hadd idézzek két mondatot: "A kormány tagjainak és az igazságügy-miniszternek tartózkodniuk kell a bírósági döntések minősítésétől, az üzenetektől. De ha a politikusok véleményeznek bizonyos nyomozásokat, bírói ítéleteket, az állampolgárok előbb csak értetlenül kapkodják a fejüket, aztán megrendül az autonóm igazságszolgáltatásba vetett hitük." - mondotta Bárándy Péter jelenlegi igazságügy-miniszter két évvel ezelőtt.
Most pedig mit látunk? A független intézmények elleni támadások egymást érik: a legfőbb ügyészt rögtön a választások után, már tavaly nyáron tűz alá vették a szocialisták; Szász Károlynak már tavaly augusztusban megüzente László Csaba, hogy szeretné eltávolítani; a Nemzeti Bank elnökét ez év januárjában érték durva támadások, és lemondását követelték Medgyessy Péter emberei; most pedig itt a bíróságok elleni szervezett támadás, merthogy szervezett támadásról van szó, az nem is kérdéses. (Folyamatos zaj.)
Idézzük fel a történteket! A bíróság előtti attakot a két kormánypárti elnök, Kuncze Gábor és Kovács László indította meg durva kirohanásaival, majd következett egy fizetett hirdetés, amit a szocialisták és szabad demokraták meghatározó politikusai is aláírtak, a végén pedig feltűnt a Werber-jugend.
És most itt időzzünk el egy picit! November 13-án, 15 óra 55 perckor jelenti az MTI: megalakult a magyar ügyvédek érdekvédelmi szervezete; 7 perccel később már meg is születik az első nyilatkozata ennek a szervezetnek, amiben durván megtámadja a bíróságot. (Selmeczi Gabriella: Ez szégyen!) Ezt a nyilatkozatot egy Gulyás G. Gábor jegyzi. Ki az a Gulyás G. Gábor? (Közbeszólás az MSZP soraiból: Húha!) Szocialista képviselő Csepelen a második ciklus óta, fővárosi közgyűlési tag és a szocialisták korábbi kampánystábjának a tagja. Már megint mennyi véletlen így egyszerre! (Moraj a kormánypárti sorokban. - Az elnök csenget.)
Tisztelt Országgyűlés! Hiába a Legfelsőbb Bíróság elnökének egyértelmű felhívása, hiába a Fővárosi Ítélőtábla elnök asszonyának egyértelműen Kovács Lászlót rendreutasító nyilatkozata, hiába a megyei bírósági vezetők tiltakozása, a bocsánatkérés, a bíróságok függetlenségének egyértelmű deklarálása mind Medgyessy Péter, mind Kovács László, mind Szili Katalin, mind Bárándy Péter, mind Kuncze Gábor részéről elmaradt.
Tisztelt Országgyűlés! Szeretném lassan mondani, hogy minden szocialista és szabad demokrata megértse: el a kezekkel a független intézményektől (Felzúdulás a kormánypárti sorokban.), el a kezekkel a független magyar bíróságtól! (Nagy taps az ellenzéki padsorokban.)
Cikk: | Kormányzati támadás a független intézmények ellen |
Cikk: | Áder János: El a kezekkel a bíróságoktól! |