FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Matolcsy: Növekedési fordulatra van szükség
A kormány és a bankszektor együtt dolgozik tovább a devizahitelesek tehermentesítésén - jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a bankszövetség és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) vezetőivel tartott közös csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Létrehozva: 2011. november 3., 13:49 | Utoljára frissítve: 2011. november 3., 17:09

Matolcsy György elmondta, hogy rendszeres konzultációsorozatot kezdtek a bankszövetséggel és a PSZÁF-fal annak érdekében, hogy pénzügyi forrásokkal alapozzák meg Magyarországon a növekedési fordulatot. Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a lakossági svájci frank hitelprobléma egészének megoldására dolgoznak ki javaslatokat, és a munkában több banki vezető is részt vesz. Ezt a javaslatcsomagot - amely magában foglalhatja például az árfolyamgát rendszerének átgondolását - két héten belül juttatják el a kormánynak.
   
A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: a kormány az utóbbi másfél évben jelentős lépéseket tett a pénzügyi egyensúly javítására, az államadósságot jelentősen csökkentették, idén 2,94 százalék lesz a költségvetési hiány, jövőre pedig "tűzön-vízen át" elérik a 2,5 százalékos GDP-arányos hiányt. "Az egyensúly területén Magyarország győzelemre áll", közben azonban Európában és a világban lassul a növekedés, ezért Magyarországon 2012-ben növekedési fordulatra van szükség a legalább 1,5 százalékos gazdasági növekedés eléréséhez - jelentette ki a miniszter. Elmondta: a PSZÁF-fal és a Magyar Bankszövetséggel közösen kidolgoznak egy növekedést erősítő programot, amely a kis- és középvállalatokat, a kisvállalkozásokat, az otthonteremtőket, a mezőgazdaságot és az energiahatékonysági beruházásokat végrehajtókat pénzzel látja el.
   
Matolcsy György emlékeztetett arra, hogy a kormány szerdai ülésén döntött a Magyar Fejlesztési Bank feltőkésítéséről, az alaptőke 60 milliárd forinttal való felemeléséről; ez lehetővé teszi, hogy a bank 600 milliárd forinttal több hitelforrást helyezzen ki a gazdaságba. Beszélt arról is, hogy a kormány új otthonteremtési programjának eredményeként 0,2-0,4 százalékkal bővülhet a GDP jövőre. Hangsúlyozta: egy átfogó együttműködés keretében már elkezdték a következő lépések közös kidolgozását a bankszektorral, ennek része a lakossági devizahitel gondok közös megoldása, valamint az üzleti szektor és a családok pénzügyi forrásokkal való ellátása. Emellett meg kell találni mindazokat a válaszokat, amelyeket az Európai Unió pénzügyi szabályozásának változásai tesznek szükségessé.
   
Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke a végtörlesztéssel kapcsolatos adatokat ismertetve elmondta: a deviza alapú hitelek végtörlesztésének lehetőségével szeptember 29. és október 23. között összesen 23.046 ügyfél élt, az aktuális árfolyamon ez összesen 133,8 milliárd forint hitelállományt érintett, a bankrendszer számára 33,4 milliárd forint veszteséget okozott. (Aktuális árfolyamon a végtörlesztés napján érvényes aktuális devizaárfolyam értendő, amely bankonként eltérő.) Az elnök elmondta: a PSZÁF adatai alapján a három hét alatt ezen felül 43.067-en igényelték a végtörlesztést, az aktuális árfolyamon számolva 295,7 milliárd forint hitelre. Hozzátette, hogy ez összesen 71 milliárd forint további veszteséget okoz a bankrendszernek. Szász Károly elmondta: azt várják, hogy november végén, decemberben tovább nő a végtörlesztők száma, miután ekkorra kaphatnak forinthitelt azok, akik így oldják meg a végtörlesztést.
   
Patai Mihály a sajtótájékoztatón azt mondta: nagyon fontos a bankszövetség és a bankszakma számára, hogy folytatódik a dialógus a kormányzattal. Kifejtette, hogy a lakásberuházások és a kisvállalkozások hitelezésének felpörgetésétől azt várják, hogy "a bankrendszer terhei csökkenni fognak" annak érdekében, hogy a hitelezést felpörgessék ezen a két területen. Elmondta, hogy bár a végtörlesztés kapcsán megrendül a bankok tőkemegfelelési mutatója, de még ennek ellenére is nagyon magas marad. Hozzáfűzte: számukra is fontos, hogy közösen oldják meg a devizahitelesek problémáját, ezért, két héten belül eljuttatják a nemzetgazdasági miniszternek azokat az intézkedési javaslataikat, amelyekkel szerintük a svájci frank problémát kezelni lehet. A javaslatok kidolgozásában 6 bank - az UniCredit, az Erste, az OTP, az FHB, a Raiffeisen és a K and H - vezetője,vezérigazgatója vesz részt - ismertette Patai Mihály.
   
Matolcsy György elmondta, megállapodtak abban, hogy amíg közös program nincs, addig a kormány egyoldalúan nem indít el újabb lépéseket a devizahitelesek megsegítésére. A miniszter ugyanakkor úgy fogalmazott: nem tanácsos kivárni egy új programig, aki teheti, éljen a végtörlesztési lehetőséggel. Kérdésre válaszolva elmondta: a következő hetekben megvizsgálják annak a lehetőségét, hogy a bankadó alapjából levonható legyen 2012-ben és 2013-ban annak a hitelkihelyezés-bővülésnek az összege, amelyet a bankok a kormánnyal közös megállapodás alapján végrehajtanak. Megerősítette azt is, hogy a lízing konstrukcióra is kiterjesztik a végtörlesztési lehetőség.
   
Szász Károly hangsúlyozta: a PSZÁF is letett javaslatokat, ezeket összedolgozzák, fontos, hogy egy átfogó megállapodás szülessen, amely egy hosszú távú, a stabilitás növelésére irányuló csomag lesz.
   
Matolcsy György az egyszerűsített vállalkozói adóval (eva) kapcsolatban kérdésre válaszolva elmondta: az eva elveszíti létjogosultságát 2013-ra, amikor megvalósul a teljes áttérés az egykulcsos, 16 százalékos személyi jövedelemadó-rendszerre. Hozzátette, hogy az adórendszer nem teszi lehetővé, sőt szükségessé sem, hogy fenntartsanak más jövedelemadó-rendszert, ugyanakkor az elszámolási rendszert igyekeznek úgy átalakítani, hogy ne nőjenek az adminisztrációs terhek.