FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Pokorni: Egyenesben kell tartani a költségvetést
A pirula, amit kínálunk az embereknek, keserű, mert nem egyszerű takarékosságról, hanem a hétköznapokat érintő, átszervezésekkel, a jól megszokott viszonyok megváltoztatásával járó folyamatról van szó - mondta Pokorni Zoltán az ország 2012-es költségvetésének jellemzőiről tartott sajtótájékoztatóján kedden Szolnokon.
Létrehozva: 2011. november 9., 08:14

A Fidesz alelnöke úgy fogalmazott: egy zivataros időszakban kell "egyenesben tartani" hazánk költségvetését, és ehhez nem elég pusztán a pénzügyi figyelem, hogy a számok stimmeljenek, hanem a nagy ellátórendszerekben, mint például az oktatás és az egészségügy, kell mélyreható átalakításokat elvégezni.
   
"Ha ezt nem tudjuk elérni, akkor úgy járunk, mint Görögország" - tette hozzá a politikus. Pokorni Zoltán a jövő évi büdzsével kapcsolatban emlékeztetett rá, hogy az Európai Unióba hét éve felvett Magyarországnak, miközben élvezi annak stabilitást nyújtó előnyeit, eleget kell tennie a tagsággal járó, szerződésben vállalt kötelezettségeinek is.   
   
Ezek egyike az a pénzügyi követelmény, hogy az EU-országokban a költségvetés hiánya nem lehet több, mint az évi nemzeti össztermék (GDP) 3 százaléka - ismertette a politikus, hozzátéve: amióta tagok vagyunk ezt az elvárást még sosem tudtuk teljesíteni, mindig többet költöttünk, mint amit megtermeltünk.
   
Felidézte: amikor a polgári kormány 2010 májusában átvette az ország irányítását, ez a kritikus szám 7,8 százalék volt. Akkor a gazdasági válság közepette Orbán Viktor miniszterelnök "jelentős lépéseket tett", hogy ezt a 3 százalékos követelményt ne kelljen teljesíteni a nehézségekkel küzdő magyar államnak, de nem sikerült meggyőznie az unió vezetőit - fűzte hozzá.
   
Ennek megfelelően "faragtuk le" 2010-ben ezt a 7,8 százalékos hiányt 4,2 százalékra. Ezután 2011-ben, az első teljes pénzügyi évben a 3 százalékos hiányt céloztuk meg, "amit minden valószínűséggel tudunk is tartani" - mondta a Fidesz alelnöke. És akkor itt az újabb feladat, hogy ezt a hiányt 2,5 százalékra szorítsuk le, ami ha valóssággá válik, hét év után végre először fogunk megfelelni az uniós felvételünknél vállalt kötelezettségünknek - hangsúlyozta Pokorni Zoltán.