FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Barroso: Tovább kell mélyíteni az euróövezeten belüli integrációt
|
|
Tovább kell mélyíteni az euróövezeten belüli integrációt a nemzetközi gazdasági válság leküzdésének érdekében, de ez nem hozhatja hátrányos helyzetbe a tíz többi EU-tagállamot - hangoztatta José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerdán Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén felszólalva. |
|
Létrehozva: 2011. november 16., 10:48 |
Az euró nem lesz erősebb és stabilabb, ha az unió széttagolódik - fogalmazott. Úgy vélte, a válság most már rendszerjellegűvé vált, és leküzdése további komoly erőfeszítéseket kíván minden tagállamtól. A piaci támadások ellen egyetlen tagország sem immunis - szögezte le.
Barroso szerint az európai uniós alapszerződés további módosítása is szükségesnek látszik, de a jelenlegi válsághelyzetre ez nem jelentene közvetlen megoldást. Hozzátette: a módosításról folyó gondolkodás nem lehet ok arra, hogy késlekedjenek a válságkezeléshez szükséges más intézkedések.
A választott uniós képviselőtestület a válságról és az EU-n belüli gazdasági együttműködés ehhez szükséges fokozásáról tartott vitát Barroso mellett az uniós kormányfői tanácsot elnöklő Herman Van Rompuy és az euróövezeti országok pénzügyminiszteri tanácsát vezető Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök részvételével. Utóbbiak szintén hangsúlyozták, hogy a gazdasági integrációt mélyíteni kell mind az euróövezeten, mind a teljes EU-n belül.
A bizottsági elnök méltatta, hogy hamarosan életbe lép az együttműködést és a pénzügyi fegyelmet jelentősen javító jogszabályok csomagja, és bejelentette, hogy további javaslatokat tesznek majd az uniós közös gazdaságirányítási rendszer javítására. Utóbbiak között említette a konszolidációs program alatt álló tagországok uniós felügyeletének javítását, továbbá az euró stabilitását segítő - mentőcsomagként is szolgáló - mechanizmus (EFSF) rugalmasságának további javítását.
Herman Van Rompuy ez előrelépés lehetőségei közé sorolta a pénzügyi fegyelmet megszegők elleni szankciók további szigorítását, még automatikusabbá tételét. Ismét megemlítette az unión belüli szavazati jogok ideiglenes felfüggesztésének eshetőségét is. Elképzelhetőnek tartotta az euróövezeti országok adósságának korlátozott mértékű közös kezelését is.
Megerősítette Van Rompuy, hogy a jövőben is lesznek külön euróövezeti csúcstalálkozók.
Az uniós elnök is elismerte, hogy az utóbbi időben felerősödtek az utalások a kétsebességes Európára, de úgy vélte, a helyzetet nem szabad dramatizálni. A teljes EU-nak érdeke, hogy az euróövezet stabilan, megfelelő szerkezetben működjön - hangoztatta.
Juncker megerősítette, hogy a tagországok minden bizonnyal még ebben a hónapban befejezik a munkát az EFSF utóbbi hónapokban elhatározott reformjáról. Ő is fontosnak tartotta, hogy a tartósan túlzott deficittel rendelkező országok jobban elszámoltathatók legyenek, akár az Európai Parlament előtti meghallgatások útján is. Több politikát kellene vinni a gazdasági kormányzásba - hangoztatta Juncker.