Kupper András elmondta: javaslatot nyújtanak be a Fővárosi Közgyűléshez, melyben azt kezdeményezik, hogy az önkormányzat hozzon létre hitelalapot a szükséges felújítási munkák elvégzésére. "Nyáron is van gázfogyasztás, miért a fűtési szezon idején derül ki, hogy rossz állapotban vannak a gázcsövek?" - vetette fel a frakcióvezető, utalva arra, hogy az utóbbi hetekben számos kerületi ingatlanban szüntették meg a gázszolgáltatást a gázvezetékek rossz állapota miatt. Kupper András elfogadhatatlannak nevezte, hogy gyerekes családok és idősek maradnak gázfűtés nélkül. Elmondta, az 1990-es évek lakásprivatizációjakor a korábbi tulajdonos önkormányzatok nem tájékoztatták vevőiket a száz évnél is idősebb gázvezetékek állapotáról. Úgy látja, a lakástulajdonosok jogos igénye lehet az önkormányzatok kártérítési felelősségének megállapítása. Az MTI megkereste a józsefvárosi vagyonkezelő ügyvezető igazgatóját, aki elmondta: indokoltnak tartaná a több mint száz éve épült VIII. kerületi házak gázcsöveinek cseréjét. Engelbrecht József számításai szerint mindez több száz millió forintjában kerülne az önkormányzatnak, miután a Józsefvárosban mintegy 200 olyan önkormányzati tulajdonú ház áll, amelyben még az épület évszázaddal korábbi emelésekor beépített csöveken szolgáltat a gázművek. Elmondta, házanként mintegy 3 millió forintra lenne szükség a csővezetékrendszer felújításához, tehát mintegy 600 millió forintot tart indokoltnak egy teljes körű kerületi programhoz. Szólt arról is, a több évtizedes ingatlanrekonstrukció elmaradása miatt hasonlóan rossz állapotban van a többi közmű is, elsősorban az elavult elektromos hálózatok és a kémények jelenthetnek életveszélyt, de gondot okoz a víz- és a csatornacsövek állapota is.
***
Ki a felelős a gázelzárásokért?
Az elmúlt hetekben több lakóház, benne több száz budapesti polgár maradt gázszolgáltatás nélkül. Rövidlátásról és felelőtlen gondolkodásról tanúskodik minden olyan megnyilatkozás, mely a gázszivárgásért és annak következményeiért a tulajdonosok kizárólagos felelősségét hangoztatja. Elfogadhatatlan, hogy kisgyermekes családok és idősek tömegei maradnak gázfűtés nélkül, miközben súlyos összegeket kénytelenek kifizetni megnövekedett áramfogyasztásuk miatt.
A '90-es évek lakás privatizációjakor a korábbi tulajdonos önkormányzatok nem tájékoztatták vevőiket a gázvezetékek állapotáról, illetve a gáz megváltozott összetételének vezetékekre gyakorolt hatásáról. Egyes műszaki szakértői vélemények szerint a jelenleg szolgáltatott gáz paraméterei jelentősen eltérőek az említett házak gázvezetékeinek építésekor használtéval. Ez is okozhatja, hogy tömegesen jelentkeznek ezek a problémák. A károsultak most saját bőrükön érzik, mit jelent az, ha valakit nem informálnak mindenre kiterjedően. Ilyen esetekben a lakástulajdonosok jogos igénye lehet az önkormányzatok kártérítési felelősségének megállapítása. Szakértőink vizsgálják, hogy terhelheti e felelősség a szolgáltatót, jelen esetben a Fővárosi Gázműveket. Ha a korábban kialakított hálózat a szolgáltatott gáz tulajdonságai miatt károsodott, akkor ez komoly jogi következményekkel is járhat.
A Fővárosi Fidesz-MKDSZ frakció kezdeményezi, hogy a város vezetése készítsen a Fővárosi Közgyűlés részére előterjesztést egy alap létrehozásáról, melyből a Főváros a kerületi önkormányzatoknak meghitelezi a kárelhárításra fordítandó összeget. Ugyanakkor felszólítja a Főgáz Rt.-t, hogy készítsen egy általános állapotfelmérést a veszélyeztetett társasházakról, vizsgálja meg, hogy mi okozza a tömeges meghibásodásokat és az eredmények ismeretében készítsen átfogó intézkedési tervet.
Budapest, 2003. november 20.
Kupper András Wintermantel Zsolt
frakcióvezető frakcióvezető-helyettes
MTI - fidesz.hu