A Máért az egyetemes magyarság legfontosabb tanácskozása, ami kijelöli a nemzetpolitika stratégiai irányait – jelentette ki Semjén Zsolt. A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta, hogy teljes nemzetpolitikai konszenzus van a magyarságot érintő minden kérdésben.
A tanácskozáson elfogadták a nemzetpolitikai stratégiát, ami magában foglalja a legfontosabb szempontokat. A politikus úgy fogalmazott, a dokumentum a nemzetpolitika fundamentuma. Amennyiben a nemzetpolitikai szempontok és a különböző szakpolitikák egymással ellentétbe kerülnek, akkor a nemzetpolitikáé a prioritás – emelte ki Semjén.
Megszületett a Máért zárónyilatkozata is, melyet minden résztvevő aláírt. A dokumentumban többek között rögzítették, hogy a magyar állampolgárság megszerzését célzó egyszerűsített honosítási eljárás új esélyt jelent a magyarság számára. Üdvözölték a Diaszpóra Tanács, a Magyarság Háza, valamint a Nemzetpolitikai kutatóintézet létrehozását. Elfogadják a támogatáspolitika átalakításának részeként a nemzeti jelentőségű intézmények támogatásának kritériumrendszerét, valamint támogatják egy hosszú távú Kárpát-medencei fejlesztési stratégia kidolgozását.
A zárónyilatkozatban kitértek arra is, hogy üdvözlik a magyar kormány azonnali és határozott fellépését a szerb kárpótlási törvény esetében. A felek megállapodtak abban is, az autonómiatörekvések lehetnek a magyarság megmaradásának legfőbb biztosítékai, és üdvözlik, hogy Romániában felgyorsult a Sapientia Erdélyi Tudományegyetem akkreditációs folyamata. Sajnálatukat fejezték ki ugyanakkor, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem új egyetemi chartájának tervezete nem rendelkezik az önálló magyar nyelvű intézetek létrehozásáról.
A zárónyilatkozatban reményüket fejezték ki a résztvevők, hogy Románia olyan területi-közigazgatási reformot hajt végre, amely nem érinti hátrányosan az ott élő magyarságot.
Kitértek arra is, hogy elfogadhatatlannak tartják Szlovákiának az egyszerűsített honosítással szemben tanúsított, az európai normákat figyelmen kívül hagyó lépéseit, amelyek saját állampolgárai ellen irányulnak. Jelezték, hogy a magyar kormány és a magyar szervezetek valamennyi nemzetközi fórumon határozottan fel fognak lépni az ilyen és ehhez hasonló jogsértésekkel szemben.
Üdvözölték azt a döntést, hogy Ukrajnában jövő évtől lehetséges magyar nyelvű felvételi vizsgát tenni filológia szakra, és reményüket fejezték ki, hogy az országban olyan egyéni választókörzetet alakítanak majd ki, amely egyesíti a többségében magyarlakta településeket. Szorgalmazzuk Ukrajnában a regionális nyelv státuszának bevezetését is – fűzte hozzá Semjén Zsolt.
A Máért résztvevői üdvözik a horvát uniós csatlakozások sikeres lezárását, és sürgetik Szlovéniában az általános nemzetiségi törvény mielőbbi elfogadását. A dokumentumban felhívták a figyelmet a 2011-12-ben lezajlott népszámlálások eredményeinek fontosságára.
A magyarországi pártok hitet tettek amellett, hogy a saját politikai családjukban minden körülmények között kiállnak a magyar ügyek, a nemzeti szempontok mellett – emelte ki a miniszterelnök-helyettes.
Emellett 50 milliós keret elkülönítéséről is döntöttünk, amely jogsegély anyagi forrását biztosítja azon határon túli magyarok esetében, akiknek jogi támogatás szükséges – hangsúlyozta. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a 2014-es parlament összmagyar parlamentnek tekinthető, mert a határainkon túl élő magyarok is választójoggal rendelkeznek majd.