fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nézőpont: nem kispártellenes a választási rendszer reformja
2011. november 29., 12:56
A Nézőpont Intézet szerint a választási rendszer reformja nem kispártellenes, mert továbbra is lehetőséget biztosít más pártoknak is a kormánytöbbség megszerzésére, és már a nem végleges tervezet is megfelel a demokratikus követelményeknek.

Az intézet az MTI-hez kedden eljuttatott elemzésében azt írta: a választási rendszer kormánypárt által tervezett átalakításának iránya ésszerű, mert az "a kivételes válsághelyzet kezeléséhez nélkülözhetetlen, stabil kormánytöbbséget eredményez".
   
Mint hozzátették, nem tartják nehezítésnek az ajánlószelvények induláshoz szükséges számának emelését, és a javaslatról nem gondolják azt, hogy az feltétlenül kispártellenes lenne. Kitértek arra is, hogy nem tartják alkotmányellenes megoldásnak a külföldi választók országos listára korlátozódó szavazati jogát, mert az alaptörvény értelmében a sarkalatos törvény a választójogot magyarországi lakóhelyhez köti.
   
A Nézőpont Intézet felhívta a figyelmet arra: a tervezet szerint a választójog gyakorlásának előfeltétele lenne a választói névjegyzékben történő előzetes regisztráció, de nem tisztázott, hogy abban a lakosság-nyilvántartáson alapuló, automatikus rögzítéssel, vagy egyéni kérelemre, önkéntes alapon kell-e majd szerepelni.
   
Az elemzés szerint a jelenlegi választókerületi beosztás jelentős mértékben aránytalan, de a 2014-es választási erőviszonyok ismerete nélkül nem jelenthető ki, hogy kizárólag a választókerületi beosztás miatt a hivatalban lévő kormány nem váltható le. Az egyfordulós választásról pedig azt írták, hogy ez a tervezett rendszer a választók számára átlátható, előzetes megállapodásra készteti a pártokat.
   
Úgy fogalmaztak: "amennyiben a választók felelősségre kívánják vonni a mindenkori kormányt, mert úgy ítélik meg, hogy a kormányzati politika nem jó irányban változtatta az ország ügyeit, minden lehetőség adott arra, hogy az általános és egyenlő választójog keretein belül, közvetlen és titkos szavazással egy új, erős kormánnyal váltsák le a hivatalban lévőt".
    
"Ennek megfelelően az új választási rendszer megítélése nem demokráciakérdés, hanem technikai kérdés, a kormánypárti javaslat pedig egy hosszú távon is működőképes, a kormányzati stabilitást közvetlenül elősegítő demokratikus választási rendszert alakít ki" - tette hozzá elemzésében a Nézőpont Intézet.

(MTI-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: A választási rendszer reformja biztosítja a kisebb parlament létrehozását
Cikk: Lázár János beterjesztette az új választójogi törvény tervezetét
Cikk: Választójog - a győztes után is járna töredékszavazat