Az ülésen - amelyen részt vett Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, a Magyar-Ukrán Gazdasági Együttműködési Vegyes Bizottság magyar társelnöke is - megegyezés született arról, hogy Mikola Azarov ukrán miniszterelnök 2012 elején Magyarországra látogat.
Az NFM tájékoztatása szerint a találkozón Fellegi Tamás és Mikola Priszjazsnyuk ukrán kereskedelmi miniszter megállapodott abban, hogy tanulmányozzák a Magyarországra irányuló ukrán villamosenergia-szállítási kapacitások bővítését, az energiahatékonyság javítását és a megújuló energiaforrások hasznosítását célzó közös projektek indításának lehetőségeit is.
A plenáris ülésen a felek áttekintették a kétoldalú kereskedelemben fennálló akadályok megszüntetését, a Záhony térségében működő logisztikai klaszter kapacitásainak és a határátkelők áteresztő képességének bővítését szolgáló intézkedéseket.
Az eseményt követő sajtótájékoztatón Fellegi Tamás kiemelt jelentőségű közös feladatként említette a magyar-ukrán határátkelőhelyek infrastrukturális fejlesztését, különösen Záhony-Csap térségében - írja közleményében az NFM.
A tárca tájékoztatása szerint a magyar fejlesztési miniszter üdvözölte, hogy az ukrán fél szerint is mielőbb szükséges egy újabb, korlátozás nélküli közúti határátkelőhely kialakítása a magyar-ukrán határon.
A tárcavezető megerősítette, hogy a közeljövőben kétoldalú egyeztetések kezdődnek az odavezető útszakaszok beruházásairól és további tervezési munkálatairól. Bejelentette továbbá, hogy kölcsönösen támogatták a Záhony-Horgasz vasúti árufuvarozási folyosó létrehozására vonatkozó szándéknyilatkozat mielőbbi aláírását is.
Fellegi Tamás kifejtette, hogy leginkább az ukrajnai nagyvárosok kommunális rendszereinek korszerűsítésében, bővítésében, szennyvíz-tisztítási projektekben, az ukrajnai infrastruktúra-fejlesztési programokban, közút-rekonstrukciós projektekben, autópálya-építésekben, állami lakásépítési projektekben, az agrárium területén a borászatban, a növénytermesztési, az állattartási, a húsfeldolgozási és az élelmiszer feldolgozó technológiák terén lát reális esélyt a magyar részvételre.
A tárcavezető rámutatott, hogy Magyarország kész szerepet vállalni az ukrán földkataszter elkészítésében, valamint megfelelő jogszabályi háttér esetén Ukrajna nemzeti, önkormányzati projektjeinek finanszírozásában is - olvasható az NFM közleményében.
A miniszterek a második napon, a plenáris ülés előtt megnyitottak egy magyar-ukrán üzletember találkozót is, amely a közvetlen kapcsolatfelvételt és a konkrét partnerkapcsolatok kiépítését segíti elő a két ország vállalatai között - tájékoztatott az NFM.