A tartalmi módosítás célja, hogy egy hatékonyabb, használhatóbb, koherensebb pénzügyi eszköze legyen az EU-nak az emberi jogok érvényesítése és a demokratikus intézményrendszer kiépítésének előmozdítása területén. Ezen pénzügyi eszközzel többek között támogatható a gyermekek jogaiért folytatott küzdelem, a kínzás és kegyetlen bánásmód elleni harc, és az emberi jogvédők védelme is. Az EIDHR haszonélvezői olyan civil szervezetek, amelyek harmadik országokban küzdenek az emberi jogokért sokszor a legmostohább körülmények között, és akiknek ezzel az eszközzel a gyakran diktatórikus kormányok tudta vagy beleegyezése nélkül is segíteni lehet.
Annak érdekében, hogy a fentebbi célokra fordított eurómilliók jó ügyeket szolgáljanak, megfelelő helyre és célra fordítsák őket, elengedhetetlen a döntések előkészítésébe a polgárokat közvetlenül képviselő Európai Parlament bevonása. Jogos igényként merült fel ezért, hogy a többéves keretterveket és stratégiát ne lehessen a Parlament együttdöntése nélkül meghozni. Ezért volt érthetetlen a Parlament számára a Bizottság és a Tanács részéről tapasztalt korábbi ellenállás.
A jelentés elfogadása jóváhagyja azt a kétéves tárgyalássorozatot követően megszületett kompromisszumot, melynek keretében a Parlament számára lehetőség nyílik az ellenőrzés gyakorlására e pénzügyi eszköz felett.