ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Befejeződött az Önkéntesség Európai Éve

Végéhez ért az Európai Unió által a 2011-es évre hirdetett  Önkéntesség Európai Éve, amelyhez kapcsolódóan hazánkban is országszerte több ezer rendezvény zajlott nagy sikerrel, több mint százezren kapcsolódtak be az év programjaiba és végeztek önkéntes munkát. A tematikus évnek nagy szerepe volt abban, hogy az önkéntes tevékenység egyre népszerűbb hazánkban is.
Létrehozva: 2011. december 6., 10:33
nyomtat küld

Az EU „Az aktív polgárságot előmozdító önkéntes tevékenységek európai évének” nyilvánította az idei évet. A tematikus év célja az volt, hogy a felhívja a figyelmet az önkéntességre, amely az EU egyik alapelve. Az önkéntes tevékenységek fejlesztik a szociális készségeket és kompetenciákat, ezáltal hozzájárulnak a demokrácia fejlődéséhez, segítik a társadalmi szolidaritás megerősödését, valamint sokoldalú tapasztalatot nyújtanak mind az önkéntesnek, mind a közösségeknek és a társadalom egészének.

Az Önkéntesség Éve keretében a legfontosabb események között zajlott le a hivatalos európai megnyitó és Önkéntes turné, melyen 71 szervezet jelent meg. 160 ezer önkéntes részvételével TeSzedd! Önkéntesen a tiszta Magyarországért címmel májusban Magyarország eddigi legnagyobb hulladékgyűjtő akcióját szervezte meg a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a Vidékfejlesztési Minisztérium és az Önkéntes Központ Alapítvány.  Az országszerte zajló önkéntes szemétszedési kampányt a reklámszakma  Magyarország idei legjobb társadalmi célú kampányának választotta,  59 pályamű közül ítélték a legjobbnak, és a társadalmi célú kommunikáció Arany EFFIE-díjával jutalmazták. Az akció keretében az önkéntesek több ezer tonna szemetet gyűjtöttek össze.

Az Önkéntesek Hetét júniusban rendezték meg az ország különböző helyszínein, amely során konkrét kezdeményezéseken keresztül mutatták be az önkéntes munka lehetőségeit, arra ösztönözve a lakosságot, hogy aktívan kapcsolódjanak be és végezzenek önkéntes munkát. Több hónapon keresztül zajlott az évben az Önkéntes Roadshow. A helyi eseményekhez és fesztiválokhoz kapcsolódó állomásokon az egyes megyékben is lehetőség nyílt a személyek és szervezetek bevonására, tájékoztatására. A középiskolásoknak meghirdetett Társadalmi Szolidaritás program (TÁRS) célja az volt, hogy 15-18 éves diákok pedagógus és civil szakemberek segédletével és irányítása mellett, egyénileg vagy csoportosan, 30 óra időtartamban az önkéntességhez is kapcsolható, társadalmi szolidaritást erősítő szociális, környezetvédelmi tevékenységet vállaljanak és teljesítsenek a tanórán kívüli foglalkozás keretében. A TÁRS program keretében 146 pályázat nyert el támogatást 44 millió forint értékben. A példaértékű, kiemelkedő jelentőségű projektek összegyűjtése és bemutatása érdekében hirdették meg a „jó gyakorlat” címpályázatot. A címet elnyert projektekből összefoglaló gyűjtemény készült, amelyet az év záróeseménye keretében mutattak be.

A fiatal korosztályt is megszólították a szervezők, a Külügyminisztérium a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal közösen kisfilm pályázatot hirdetett diákok számára, akiknek egy maximum egyperces kisfilmet kellett készíteniük az iskolai önkéntességgel kapcsolatban. Emellett az érdeklődők többféle rajzpályázaton, valamint matricatervező- és cikkíró pályázaton is részt vehettek az önkéntesség témában. Októberben fiatalok csoportjai három napon keresztül végeztek önkéntes szolgálatot a 72 óra kompromisszum nélkül elnevezésű akcióban, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) pedig a 16 legnagyobb magyarországi felsőoktatási intézményben a helyi hallgatói önkormányzatokkal közösen szervezte meg a Felsőoktatási Önkéntesség Napját.

Az Év nagykövetei Miklósa Erika operaénekesnő, Feke Pál színművész és Vajda Attila olimpiai bajnok kenus voltak, akik személyes szerepvállalásukkal felhívták a figyelmet az önkéntes tevékenység kiemelkedő jelentőségére.

Az Európai Év magyarországi programjainak ünnepélyes lezáró rendezvényét hétfőn tartották a Szépművészeti Múzeumban. Az Év értékelése mellett sor került a nagykövetek tapasztalatainak megosztására, a „jó gyakorlatok” cím pályázóinak bemutatására, az Európai Év eredményeinek, következtetéseknek és a további intézkedések ismertetésére. A tematikus év véget ért, de az önkéntesség támogatása továbbra is fontos a kormányzat számára. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a december 5-i záró rendezvényen indult a Nemzeti Önkéntes Stratégia társadalmi egyeztetésre, amely a kormany.hu oldalról érhető el. Szintén a folyamatosságot segíti a most induló TÁMOP 5.5.2.-11 pályázat, amely az önkéntesség elterjesztését szolgálja.

2012 az Európai Unióban az aktív idősödés és a nemzedékek közötti szolidaritás európai éve lesz, melynek célja az időskori aktivitás társadalmon belüli megőrzésének ösztönzése a társadalmi kirekesztés elleni küzdelmet segítő önkéntes munka révén. Így az önkéntesség a soron következő tematikus évben is nagy szerephez jut.

Az év eseményeiről többet megtudhat a www.onkentesseg2011.hu honlapon.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Sajtó Főosztály)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések