FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Aláírták Horvátország európai uniós csatlakozási szerződését
Aláírták péntek délelőtt Brüsszelben Horvátország európai uniós csatlakozási szerződését.
Létrehozva: 2011. december 9., 11:41 | Utoljára frissítve: 2011. december 9., 13:02

A ceremónián beszédet mondó uniós vezetők, valamint a Zágrábot képviselő Ivo Josipovic köztársasági elnök és Jadranka Kosor miniszterelnök történelmiként méltatták a pillanatot.Horvátország 2013 júliusától válik az EU 28. teljes jogú tagállamává, ha a ratifikációs folyamat fennakadás nélkül lezajlik a jelenlegi tagországokban. A horvát vezetők ennek ellenére - megfigyelőként - már a mostani uniós csúcsértekezlet formális, pénteki részére is meghívást kaptak.
    
Magyarország az előző félév soros uniós elnökeként fontos szerepet játszott a horvát csatlakozási folyamat előmozdításában; erre az időszakra esett a csatlakozási tárgyalások lezárása is. A szerződést valamennyi EU-tagország jelen lévő vezető képviselője aláírta. Magyarország nevében Orbán Viktor miniszterelnök látta el kézjegyével a dokumentumot.

A beszédet mondó uniós vezetők - Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke, José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke - mindazonáltal arra is felhívták a figyelmet, hogy Zágráb "még nem tart az út végén", a csatlakozásig, sőt azon túl is folytatódniuk kell a reformoknak. Buzek a nyugat-balkáni térség többi állama számára is modellként említette Horvátországot. Barroso egyebek között azt emelte ki, hogy az aláírás is bizonyítja: az unió bővítése folytatódik, a nemzetközi gazdasági válság sem tudja beárnyékolni.Josipovic hazája függetlenné válásához hasonlította a csatlakozás jelentőségét, Kosor pedig egyebek között azt hangoztatta, hogy az ország mindig is az európai családhoz tartozott.
    
Horvátország 2005 márciusában kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat, amelyek több mint hat évig tartottak. Szlovénia után Horvátország lesz az egykori Jugoszlávia második utódállama, amely teljes jogú tagságot nyer az Európai Unióban.