fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Felületi kezelések helyett a kivezető utat kell megmutatni + képek
2011. december 14., 12:12
Az elmúlt húsz évben működő hajléktalanpolitika kívánnivalókat hagy maga mögött, ezért a rendszer teljes átalakítására kell törekedni - hangsúlyozta Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere, a kerület és az ország első LÉLEK-házának megnyitóján szerdán. Ugyanitt Soltész Miklós szociális ügyekért felelős államtitkár arról számolt be, hogy egy pályázat keretében több mint kétmilliárd forintot biztosítanak a hajléktalanok rehabilitációjára, illetve szólt arról is, hogy nem csökken a hajléktalan-ellátásra fordított összeg, jövőre 8,5 milliárd forintot szán az állam a területre. A sajtótájékoztatón részt vett  Miretics Marcell, a Baptista Szeretetszolgálat szociális szakmai igazgatója és Horváth Szilveszter, az első LÉLEK-ház igazgatója is. Tekintse meg képgalériánkat!

Kocsis Máté elmondta: a kialakult helyzet kezelését szolgálja az is, hogy az Országgyűlés az önkormányzati törvényt (Ötv.) kiegészítette egy olyan passzussal, mely szerint a jövőben a települési önkormányzatok feladatai közé tartozik a területükön hajléktalanná vált személyek ellátásának és rehabilitációjának biztosítása, valamint a hajléktalanná válás megelőzése.

A polgármester kiemelte: az elmúlt húsz évben működő hajléktalanpolitika kívánnivalókat hagy maga mögött, ezért a rendszer teljes átalakítására kell törekedni. Ezzel összefüggésben hangsúlyozta: azonban az Ötv. módosítása lehetőséget ad arra, hogy a jövő évben az ágazati törvényekben meghatározható legyen egy új magyar hajléktalan-ellátási modell, amely európai példákat vesz alapul.

Hozzátette: a kialakuló rendszer biztosítja az emberségesebb és hatékonyabb ellátást. Ennek kapcsán Kocsis rámutatott: nem cél az emberek benntartása, hiszen a jelenlegi rendszer konzerválja a problémákat. Ezzel szemben a „felületi kezelések” helyett a cél az, hogy a hajléktalanságból kivezető utakat teremtsék meg az elesettek számára – mondta.

A VIII. kerület polgármestere kitért arra is, hogy Józsefváros hozta létre az ország első LÉLEK-programját (Lakhatási, Életviteli, Lelki-segítségnyújtási, Egzisztenciateremtési Közösségi Program), ugyanakkor az a cél, hogy bevonódjon a programba az összes magyar település, hiszen, mint mondta; „minden település köteles ellátni elesettjeit”.

Nem az az embertelen, aki kimondja, hogy a mostani rendszer nem működik, hanem az, aki húsz éven keresztül „letolta magáról” ennek a területnek a felelősségét – húzta alá. Ennek kapcsán Kocsis megjegyezte: az elmúlt időszakban Józsefvárosban koncentrálódott a hajléktalanság problémája. KSH-adatokra hivatkozva megemlítette, hogy 1995-től napjainkig a hajléktalanok száma 3500-ról 10000 főre növekedett. Hozzátette: a híresztelésekkel szemben az állam és a szociális államtitkárság komoly összegeket fordít a probléma kezelésére.

A program egyik kulcseleme a most megnyitott épület. Ez egy átmeneti hely, ahol - mint azt a polgármester elmondta -, a cél az, hogy szociális szakemberek visszavezessék az elesetteket a normális életbe. A program keretében munkát biztosítanak a résztvevőknek az önkormányzat cégeinél, és további más pluszszolgáltatásokat biztosítanak, amelyek eddig nem voltak elérhetőek. Mindezeken túl Kocsis arról is beszámolt, hogy a kerületi önkormányzat saját lakásállományát biztosítja arra, hogy a program keretében rehabilitált emberek később azokat igénybe vegyék.

Az államtitkárság 150 millió forinttal támogatja a józsefvárosi LÉLEK-programot

Soltész Miklós szociális ügyekért felelős államtitkár beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy lehetőség szerint a hajléktalanság kialakulásának megelőzésére kell koncentrálni, emellett pedig az akut probléma megoldásában való tevékeny közreműködés a feladat. Ezeken túl olyan megoldásokat kell találni, amelyek az elesett emberek visszavezetéséhez adják meg a legjobb formát és lehetőséget – tette hozzá. Az államtitkár jelezte, hogy az ellátásra fordított összegek nem csökkennek, hiszen 8,5 milliárd forint áll jövőre is rendelkezésre.

Soltész beszámolt egy az egészségügyi államtitkárság által indított pályázatról, amely részben tartalmazza Budapest és Pest megye hajléktalan-ellátásának segítését, másrészt pedig az egész országra is vonatkozik. Soltész ezzel összefüggésben rámutatott: a pályázatra több mint kétmilliárd forint áll rendelkezésre; ebből mintegy 500 millió forintra pályázhatnak Budapesten, 1,5 milliárdra pedig az ország többi részén, az úgynevezett konvergencia-régiókban.

A fent említet pályázat jelentősége és üzenete hasonló a LÉLEK-programhoz, vagyis azokat az alternatív megoldásokat keresik, amiben nemcsak ételosztás formájában jelenik meg a segítségnyújtás, hanem az elesettek teljes körű rehabilitálását célozza. Az államtitkár szólt arról is, hogy az egészségügyi államtitkárság megállapodást kötött a VIII. kerülettel, melynek keretében 150 millió forinttal támogatják Józsefvárost a LÉLEK-program továbbfejlesztésében.

A program komplex, valós és hiteles segítséget tud majd nyújtani

Miretics Marcell, a Baptista Szeretetszolgálat szociális szakmai igazgatója elmondta: „egy olyan programot ismerhettünk meg, amely mellé szakmailag oda lehet állni”.

Megfogalmazása szerint: a program a szubszidiaritás elvére épül, azaz a helyi problémákat helyi szinten kívánja megoldani. Azért állt a Baptista Szeretetszolgálat a kezdeményezés mellé, mert úgy érzik, hogy ez az a program, amely komplex, valós és hiteles segítséget tud majd nyújtani azoknak, akikkel a szervezet már régóta foglalkozik – emelte ki, hozzátéve: „régóta készülünk arra, hogy a szociális munka teljes tárházát felhasználva segíthessük a hajléktalan embereket, ez most valósággá válhat” – mutatott rá.

A program elemei közül Miretics Marcell kiemelte a prevenciót, a foglalkoztatást és a védett lakhatást, melyek egyidejű megvalósulása mindenképp nóvumnak számít a magyarországi hajléktalan-ellátásban. Mindezeken túl üdvözölte azt is, hogy a VIII. kerületi önkormányzat ingatlanállományát „mozgósította” a programban.

Horváth Szilveszter, a LÉLEK-ház igazgatója  azt mondta: most azt kell megtanulniuk azoknak az embereknek, akik bekerültek a programba, hogy hogyan kapaszkodjanak vissza egy olyan új életbe, ami több örömet, elégedettséget és boldogságot ad nekik.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Gondoskodni kell a hajléktalanok ellátásáról
Cikk: Megszavazták a józsefvárosi felzárkóztató program első ütemét
Cikk: Első ütemben 61 millió jut a józsefvárosi hajléktalanok felzárkóztatására