Egy nagyon nehéz, de végül nagyon sikeres egyeztetésre és tárgyalássorozatra teszünk ma pontot – jelentette ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Hozzátette, a magyar gazdaságtörténet egyik legnehezebben kezelhető feladatát oldották most meg; a bankszövetséggel, a PSZÁF-fel, a Magyar Nemzeti Bankkal együtt a kormány kivezető utat ajánl nagyjából egymillió devizahitelesnek.
A miniszter megköszönte Patai Mihálynak, a Magyar Bankszövetség elnökének, Gyuris Dánielnek, a szervezet alelnökének, Szász Károlynak, a PSZÁF elnökének, és a MNB tárgyalásban részt vevő munkatársainak, hogy szaktudásuk javát adva tető alá hozták a megállapodást.
Matolcsy György az egyezséget devizahitel-kiváltási megállapodásnak nevezte, amely - mint mondta - a devizában eladósodott magyar családokat önkéntes döntésük alapján képes kivezetni a devizahitel csapdából.
A megállapodás középpontjában olyan egyezség áll, amely szerint a magyarországi pénzintézetek és a magyar kormány a devizahitel terhét három szereplő között osztja meg; 180 forintos frank árfolyamig a hitelfelvevő ügyfelek vállalják a terhet, ezen felül az állam és bankrendszer egyharmad-kétharmad arányban osztozik a további terheken - ismertette a miniszter. Hozzátette, ezek komoly terhek mind az államra, mind a bankrendszerre nézve, azonban a devizahiteles ügyfelek esetében ez a megállapodás - ha ezt választják - a havi törlesztő és kamatfizetési, tehát adósságszolgálati terhet 30-35 százalékkal csökkenti.
A 6500 milliárd forint körüli devizahitel-állomány a bruttó hazai termék több mint egyötöde – mutatott rá Matolcsy György. A nemzetgazdasági miniszter úgy fogalmazott: ha ezt a terhet leveszik a családokról, akkor az jövőre jelentős többletfogyasztási vásárlóerőt eredményez. Mint mondta, a 30-35 százalékkal kisebb havi adósságszolgálat azt jelenti, hogy elérhető Magyarország számára, hogy jövőre a hazai gazdaság növekedése a pozitív tartományban maradhasson.
A megállapodást öt évre kötötték meg, és az állam számára nagyjából 300 milliárd forintos terhet jelent, a bankszektor pedig 600 milliárdos terhet vállal. Ennyi terhet veszünk le az egymillió devizahiteles családról – jegyezte meg a politikus.
A megállapodásban a felek rögzítették, hogy a kormány és a bankok megosztják egymás között a végtörlesztés pénzügyi terhét. Rendezzük a 90 napon túli késedelmes fizetésbe esett ügyfelek helyzetét is egy teljes forintosítással, valamint a fennálló tartozás negyedének a teljes elengedésével – fűzte hozzá. Ezzel kapcsolatban leszögezte: az érintetteknek ennek következtében nagyjából akkora lesz a terhük, mint amikor felvették a devizahitelt. A megállapodás harmadik elemeként a törleszteni képes adósok esetében 30-35 százalékos teherkönnyítést adnak.
Januártól elindulunk egy közös növekedési paktum megépítése felé – jelentette be Matolcsy György. Leszögezte, hogy a cél az, hogy a hazai kis- és középvállalkozóknak, az otthonteremtőknek és az uniós pályázatokban részt vevő magyarországi vállalkozásoknak bővítsék a hitelkínálatát. Meg kell minden eszközzel akadályoznunk, hogy Magyarországon az eurózóna válsága és az európai bankrendszer pénzügyi problémái miatt jelentős likviditás-szűkülés menjen végbe – hangsúlyozta.
A nemzetgazdasági miniszter felhívta a figyelmet, hogy a megállapodás létrejötte gazdaságtörténeti siker. Megoldottunk egy nagyon nehéz dilemmát, és azt gondolom, hogy egy új fejezetet nyitunk a magyarországi pénzintézetek és a magyar kormány együttműködésében – húzta alá.
Mérföldkő a megállapodás
Patai Mihály mérföldkőnek nevezte a megállapodást. Aláhúzta: a kormány és a bankszövetség alapvető gazdaságpolitikai kérdéseket egyformán ítél meg. Egyetértünk a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitásának jelentőségét illetően, és a magyar gazdasági növekedés fellendítésének módozatában is. Egyetértünk abban, hogy egy egészséges bankszektorra van szükség, és abban is, hogy folyamatos konzultáció szükséges a kormányzat és a bankszektor között – sorolta a Magyar Bankszövetség elnöke.
Patai Mihály szerint a megállapodás jó hatással lesz a forint árfolyamára, és az ország megítélésére. Biztos vagyok benne, hogy a piacok ezt jól fogják fogadni – jegyezte meg. A bankszövetség elnöke fontosnak nevezte, hogy felismerték azt, hogy a devizahitel-probléma társadalmi, politikai problémává vált.
A megállapodás érinti a bankadót
Újságírói kérdésre válaszolva Matolcsy György közölte: az állam által a teljes teherből vállalt egyharmad részt leírják a következő öt év bankadójából. A bankadó mértéke évenként más mértékben csökken. Benne van a megállapodásban, hogy 2013-ban a jelenlegi bankadó szintjét a felére csökkenti a kormány – mondta el a miniszter.