Heintz Tamás (Fidesz) az előterjesztők nevében expozéjában elmondta: a törvényjavaslat célja, hogy minél kevesebben és minél kevesebbszer gyújthassanak rá, egy jól működő törvény pedig évente akár százezer leszokást is eredményezhet. A feladat a hozzáférés lényeges szűkítése és az illegális vásárlási lehetőségek megszüntetése - tette hozzá. A kormánypárti politikus statisztikai adatokat ismertetve elmondta: a diákok között a dohányosok száma nagyon magas, és többségük olyan boltban vásárolja a cigarettát, amelyben egyébként a szabályok betartása esetén nem kaphatna ilyet.
Indokolt minden beavatkozás
A fideszes Horváth Zsolt azt hangsúlyozta vezérszónoklatában, hogy egy kutatás szerint az unióban ma 650 ezer ember hal meg évente a dohányzás miatt. Magyarországra kitérve megjegyezte, hogy mintegy 28 ezren halnak meg évente a dohányzás következtében. Indokolt minden beavatkozás, amely ezen termékek forgalmazását, gyártását keretek közé kívánja szorítani - mondta.
Kiemelte, hogy a javasolt módosítással a kereskedelem elzártan történhetne, illetve a dohánytermékeket nem tennék elérhetővé, és azt nem is láthatnák majd a fiatalkorúak. Nemzetgazdasági szinten a nemdohányzás az, ami pozitívumot hoz - vélekedett.
Komoly egészségügyi hatásokkal jár a szigorítás
A dohányzás körülményeinek szigorításának nagyon komoly egészségügyi hatásai vannak - mondta Ékes József (Fidesz). A nemzetközi példákat is említő képviselő azt mondta, hogy ha ezekben a kérdésekben nem lépnek gyorsan és radikálisan, akkor ez a kezdeményezés is a korábbiak sorsára juthat.
Meg kell óvni a fiatalokat
Ágh Péter (Fidesz) azt hangsúlyozta, hogy a fiatal generációkat minden eszközzel óvni kell a káros hatásoktól. A statisztikákat soroló képviselő felhívta a figyelmet arra is, hogy nem csupán az aktív, de a passzív dohányzás is nagyon komoly károkat okoz. Hangsúlyozta, hogy sokkal szigorúbb feltételek lépnek életbe, például a fiatalok által előszeretettel látogatott vendéglátóipari és szórakozóhelyeken nem lehet majd rágyújtani. A megelőzést segíti elő az is, hogy megváltoznak az eladás szabályai, így a fiatalok nehezebben jutnak majd cigarettához - tette hozzá.
A gyermekeket jobban sújtja a passzív dohányzás
Hollósi Antal Gábor (Fidesz) azt hangsúlyozta, hogy a családokon és a közösségeken belül, a gyermekek a felnőtteknél jobban szenvednek a passzív dohányzás következményeitől. Hozzátette, hogy azok a fiatalok, akik tizenéves korúkban rászoknak a dohányzásra, valószínűleg sokkal nagyobb eséllyel válnak 40-50 éves korban az egészségügyileg veszélyeztetett csoport tagjaivá, mint azok, akik később, esetleg a harmincas éveikben kezdenek cigarettázni.
A fideszes Hörcsik Richárd fontos törvény születik, mivel a fiatalok mintegy hetven százaléka akadálytalanul juthat hozzá dohánytermékekhez. Szerinte nemcsak a drogoktól kell félteni fiataljainkat, hanem a cigaretta káros hatásaitól is. A politikus bírálta a vendéglátókat védő felszólalásokat, mert szerinte nem ez a jogszabály fogja ellehetetleníteni őket.
Heintz Tamás (Fidesz) az előterjesztők nevében megköszönte a vitában elhangzott hozzászólásokat és a javaslat támogatását kérte a képviselőktől, szerinte ugyanis ezzel a törvénnyel igenis szűkülhet a hozzáférési lehetőségek száma és csökkenhet a fiatalok fogyasztása.
Cikk: | Törvényjavaslat a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorítására |
Cikk: | "Tabukat döntögetnek az új egészségügyi intézkedések" |
Cikk: | Első a magyar emberek egészsége + videó |