FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
"Szükség van arra, hogy nemzeti értékeinket azonosítsuk"
A kormány megalakulása óta kiemelt feladatnak tekinti a magyar értékek védelmét, és ezt a célt szolgálja a kabinet által elfogadott Hungarikumról szóló törvény tervezete – hangzott el Fazekas Sándor és Giró-Szász András szerdai sajtótájékoztatóján.
Létrehozva: 2012. január 18., 11:50 | Utoljára frissítve: 2012. január 18., 14:58

A hungarikumok nemzeti örökségünk megőrzendő, egyedülálló részét képezik, a magyarok hírnevét öregbítik a világban, és a magyarok megbecsülését erősítik – hangsúlyozta Giró-Szász András. A hungarikumok kapcsán olyan nemzeti értékekről beszélünk, - idehaza és külföldön egyaránt – melyek a nemzeti örökséghez való tartozást bizonyítják mindannyiunk számára. Szükség van arra, hogy nemzeti értékeinket azonosítsuk, és egy olyan törzsanyagot képezzünk, mely összefogja ezen értékeket – indokolta a törvényt a kormányszóvivő.

Giró-Szász András elmondta, a magyar értéktár gyűjtené össze a hungarikumokat. Egy neves szakértőkből álló testület lenne hivatva arra, hogy meghatározza, mely termékek, örökségünkhöz kapcsolódó dolgok tartozhatnak a hungarikumok kategóriájába. A kormány célja, hogy nemzeti értékeink széleskörű védelmet kapjanak idehaza és külföldön, a közvélemény megismerhesse ezen értékeinket, erősödjön az országmárka, és gazdasági, kulturális, szellemi teljesítményünk a nemzetközi elismertség központjába kerüljön – fogalmazott Giró-Szász András.

A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló törvénytervezetet tavaszi ülésszakán tárgyalja a parlament, a tárca 2011. december 30-án terjesztette az országgyűlés elé – tájékoztatott Fazekas Sándor. A vidékfejlesztési miniszter aláhúzta: a Darányi Terv egyik legfontosabb eleme a hungarikumok, a magyar értékek védelme. A politikus emlékeztetett: a törvény megalkotására kivételesen egységes politikai akarat adott felhatalmazást, 2008. júniusában az országgyűlés egyhangúlag határozott a Hungarikum törvény ügyében. Az elmúlt években széleskörű társadalmi egyeztetés folyt; egyesületek, társadalmi szervezetek, az MTA, a Gazdasági Versenyhivatal, és érdekvédelmi szervezetek is részt vettek a munkában – fűzte hozzá. A miniszter külön megköszönte Lezsák Sándornak, az Országgyűlés alelnökének és Simicskó István államtitkárnak a munkában való közreműködését.

Fazekas Sándor felhívta a figyelmet arra is, hogy annak idején fogalmi vita is volt atekintetben, hogy mik legyenek a hungarikumok. Végül az az álláspont kapta a legnagyobb támogatottságot, hogy a magyar nemzeti érték körébe sorolható, magyarsághoz kapcsolódó tárgyak, szellemi és kulturális javak, szokások, jelképek, a nemzettudatot megtestesítő alkotások azok, melyek hungarikumként összefoglalhatóak – fejtette ki a vidékfejlesztési miniszter.

„A magyarság teljesítményét szeretnénk összesíteni”

A miniszter a megőrzendő örökségek közé kell sorolta a Kárpát-medencében velünk élő nemzetiségek értékeit, szokásait is.

A magyar folklór kimeríthetetlen tárháza nemzeti értékeinknek. Szokásaink, hagyományaink, hímzéseink, a magyar népzene és tánc mind a magyar szellemiséget testesítik meg – folytatta Fazekas. Hozzátette: régi és új hungarikumokról egyaránt beszélhetünk, hiszen az említettek mellett például a Rubik-kocka, vagy a Túró Rudi a mai generációk előtt is ismert értékeknek számítanak.

Fazekas kifejtette: a tervezet tartalmazza a hungarikumok számbavételének módját is. Nemzeti értékeink lépcsőzetes, egyfajta „hungarikumpiramist” fognak képezni. Első körben helyi értéktárakat kell összeállítani, ezt a megyék és tájegységek értéktárai követik majd, amelyeket önkormányzatok, társadalmi szervezetek, muzeológusok, lokálpatrióták, néprajzkutatók, pedagógusok sok helyen már el is végeztek – ismertette a vidékfejlesztési miniszter. Hozzátette: a Magyar Értéktárat neves szakemberekből álló, tizenhárom fősre tervezett grémium, az úgynevezett Hungarikum Bizottság állítja majd össze a helyi és ágazati értéktárak összesítésével. A testületet rangos magyar intézmények, tudományágak, egyházak képviselői alkotják, a határon túli magyarság képviselőivel kiegészülve. A Magyar Értéktár legjavából választja majd ki a bizottság a jellegzetes magyar értékeket, amelyek hungarikum tanúsító védjegyet kaphatnak.

Meggyőződésem, hogy ezek a hungarikumok öregbítik hírnevünket, növelik megbecsülésünket az unióban és világszerte – húzta alá Fazekas Sándor.

A fideszes politikus hangsúlyozta: nemzeti értékeink széles körű hazai és külföldi bemutatása mind az országmárka erősítésében, mind gazdasági, kulturális és szellemi teljesítményünk elismertetése szempontjából kiemelkedő jelentőségű. Mindezzel a magyarság teljesítményét szeretnénk összesíteni – fogalmazott Fazekas.

Úgy folytatta, a hungarikumok nemzeti önbecsülésünk mellett gazdasági lehetőségeket is rejtenek: segíthetik a kis- és középvállalkozások fejlődését, megerősödését, életképességét.