fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Pécs: megkezdi működését a város eladósodásának okait vizsgáló bizottság
2012. január 19., 12:57
A város eladósodásának okait vizsgáló ideiglenes bizottság működik a pécsi városházán a következő két hónapban. A helyi Fidesz-KDNP-frakció erről szóló javaslatát csütörtökön tárgyalta a város közgyűlése.

Mint Hoppál Péter, a Fidesz-KDNP városházi frakciójának vezetője az ülésen elmondta, a bizottság az 1990 és 2011 közötti időszakra vonatkozóan vizsgálja a város eladósodásának körülményeit, mértékét, a hitelek futamidejét, azok felvételének indokait és a mindenkori döntéshozók felelősségét. A frakcióvezető azt kérte a közgyűlésen, hogy minden politikai erő delegáljon egy tagot a testületbe, a Fidesz részére pedig biztosítson egy plusz helyet az elnöki posztra.
    
Az így héttagúra tervezett bizottság munkájában azonban az MSZP csak feltételekkel volt hajlandó részt venni. Tóth Bertalan, a párt városházi frakcióvezetője azt javasolta, hogy a bizottság egyúttal vizsgálja meg azt is, hogyan alakultak az önkormányzatnak biztosított állami források, és milyen uniós fejlesztések kezdődtek a városban ebben az időintervallumban. Ezt a közgyűlési többség nem fogadta el, így a szocialisták nem delegáltak tagot a testületbe.     

A bizottság így Hoppál Péter (Fidesz) elnök, Trombitás Károly (Fidesz), Kővári János (Összefogás Pécsért Egyesület), Oszoli Dénes (KDNP), Gyimesi Gábor (Jobbik) és Keresztes László Lóránt (LMP) részvételével áll majd munkába. A testületnek két hónap áll rendelkezésére, jelentését pedig a március 22-én ülésező közgyűlés elé kell tárnia. A grémium díjazás nélkül látja el feladatát. Az eladósodottsághoz vezető okok feltárását és a felelősség vizsgálatának indokoltságát az önkormányzati jutalmazások megalapozottságával korábban foglalkozó ideiglenes bizottság tagjai vetették fel. Emellett a Fidesz pécsi szervezete telefonos közvélmény-kutatást is folytatott a témában. Ez azt mutatta, hogy a megkérdezettek túlnyomó része kíváncsi az eladósodás okaira.     

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megyei jogú városok pénzügyi egyensúlyi helyzetét áttekintő ellenőrzésének december végén közzétett eredménye alapján a pécsi önkormányzat adóssága 2006 végétől 2010 végére 13,7 milliárd forintról 37,9 milliárd forintra emelkedett.        

Az ÁSZ szerint a város gazdálkodását pénzügyi kockázatok veszélyeztetik, a pénzügyi egyensúly gyors helyreállítása és hosszú távú fenntarthatósága azonnali intézkedéseket igényel.  A szervezet a többi között azt javasolta a polgármesternek, dolgoztasson ki olyan intézkedési tervet, amely tartalmazza a bevételnövelő lehetőségek feltárását, a folyamatban lévő és a tervezett beruházások, egyéb kiadási kötelezettségek teljes körű felülvizsgálatát, az adósságszolgálat szerkezetének áttekintését.         

Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere január elején arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a város adósságcsökkentésre fordítja a tavaly év végén kormánydöntés alapján kapott egymilliárd forint többlettámogatást.

(MTI-fidesz.hu)