fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Súlyosan korlátozzák a közösségi kulturális életben való részvétel jogát
2012. január 25., 08:33
A nemzeti kisebbségek kulturális jogainak fontosságára hívta fel a figyelmet két magyar országgyűlési képviselő - a fideszes Nagy Gábor Tamás és a szocialista Szabó Vilmos - kedden Strasbourgban, az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének plenáris ülésén elhangzott felszólalásában.

Mindketten a kulturális életben való részvétel jogáról Muriel Marland-Militello francia néppárti képviselő által készített előterjesztéshez szóltak hozzá.
   
Elismerve a dokumentum erényeit, felhívták a figyelmet arra, hogy az külön nem foglalkozik a nemzeti kisebbségekkel, holott a kulturális diverzitás előmozdításáról szóló, 2005-ös UNESCO-határozat, amely valamennyi kultúra egyenlő méltóságáról és tiszteletéről beszélt, konkrétan megnevezte a kisebbségekhez tartozó személyek és az őslakos kisebbségek kultúráját is. "Mindannyian tudjuk, hogy e területen nagyon sok a probléma, teendő. Ha valahol érvényesül diszkrimináció, ezeken a területeken sokszorosan" - hangsúlyozta Szabó Vilmos. Kiemelte, hogy sok nemzeti kisebbség - így a magyar kisebbség is - szenved az anyanyelv használatának korlátozása miatt. Számos országban maguk a törvények diszkriminálnak, mint például az államnyelvről szóló törvény Szlovákiában - tette hozzá.
   
Nagy Gábor Tamás úgy fogalmazott, hogy Szlovákiában a jogi szabályozás teljes ellentétben áll az ET-ülés napirendjén szereplő előterjesztés következtetéseivel. A szlovák nyelvtörvény - mondta - bírsággal fenyeget arra az esetre, ha a szlovákiai magyar kisebbség anyanyelvét használja, igyekezvén életben tartani saját kulturális gyökereit. A lehetséges szankciók aláássák a véleménynyilvánítás szabadságát, és súlyosan korlátozzák a közösségi kulturális életben való részvétel jogát - hangsúlyozta a fideszes képviselő.
   
A kulturális jogok érvényesítése érdekében a tényleges megoldás az egyes nemzeti kormányok feladata és felelőssége - emelte ki a vitában MSZP-s politikus. Egyúttal méltatta, hogy a francia képviselő előterjesztése konkrét javaslatokat fogalmaz meg az egyes országok kormányai számára, valamint szorgalmazza az ET, az EU és az UNESCO szorosabb együttműködését, konkrét cselekvési terv kidolgozását.
   
A jelentés azon részével kapcsolatban, amely a digitális eszközök fontosságát emeli ki, Nagy Gábor Tamás megjegyezte: ezek az eszközök segíthetnek az emberek közötti kapcsolatok építésében, de nem helyettesíthetik sem a személyes kommunikáció, sem a szervezett kulturális események fontosságát.

(MTI-fidesz.hu)