Az Európai Unió Belbiztonsági Stratégiája kulcsszerepet játszik a Lisszaboni szerződés nyomán kialakuló európai biztonság megerősítésében. A stratégia fő elemei a súlyos és szervezett bűnözés elleni küzdelem illetve megelőzés, a terrorizmus, a kiberbűnözés elleni harc, a külső határok védelme, és nem utolsósorban a természeti és ember okozta katasztrófák megelőzése és elhárítása.
Hankiss Ágnes, a jelentés néppárti véleményezője felszólalásában kiemelte, hogy a belbiztonsági stratégiában foglaltak összehangolt alkalmazása fontos eszköz lehet a bűncselekmények számos formája elleni fellépésben. A fideszes képviselő aláhúzta, hogy a nemzetközi szervezett bűnözés különböző formái, úgymint a maffia-típusú vagy a "fehér-galléros" bűnözés és pénzmosás elleni küzdelem, illetve az európai terrorelhárítás hatékonyságát erősíthetik a stratégiában lefektetett új intézményi eszközök.
Elengedhetetlen a közös fenyegetettség-értékelő rendszer kidolgozása. Hankiss Ágnes hangsúlyozta, hogy a biztonság belső és külső dimenziói közötti szerves kapcsolatot nem szabad szem elől téveszteni és azt javasolta, hogy a külső biztonsági stratégiát is be kellene vonni a hatásvizsgálatba.