fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Pénzbehajtók
2003. november 27., 15:58
Lassacskán megvilágosodik az elménk. Magyarország azért veszítette el versenyképességét, mert munkáltatóink az elmúlt esztendőben gigászi összegekkel növelték munkabérünket. Egy év alatt tízmillió nábob országa lettünk, és ebbe beleroppant az állam és beleroppantak a cégek. A csillagászati összegű nyugdíjak - a létmaximum feletti javadalmazások - kiürítették az államkasszát és lenullázták a vállalatok bankszámláit. Ezt a pénzügyminisztertől tudjuk. Kedden délelőtt fejtette ki a parlamentben, amikor a honatyák a jövő évi költségvetésről vitáztak és szavaztak. A pénzügyminiszter ennek a feneketlen jólétnek véget vetett.

A legenda oda. Jövőre nem lesz (reál)béremelés. A vállalatok helyzetét kell javítani, hogy az ország visszanyerje versenyképességét. Az intelem gyorsan hatott: a térségben új gyárának helyet kereső Hyundai-konszern még aznap visszamondta Magyarországot mint befektetésének egyik lehetséges helyszínét. Vélhetően nem kíván csatlakozni a társaság azon honi cégek táborához, amely "a vállalatbarát" kormányzat adópolitikája miatt 2004-ben százmilliárd forinttal több adót fog fizetni a mostanihoz képest. A helyzeten a Suzukival kapcsolatos, kétségkívül örömteli hír sem változtat, amelyre tegnap kínjában hivatkozott a kormányszóvivő.

Kár nyafogni, most már késő. A szocialista, balliberális szavazógépezet elfogadta a jövő évi költségvetés sarokösszegeit. Fenntartások nélkül mondtak igent a kormánypárti honatyák az elmúlt évek egyik legembertelenebb költségvetésének irányelveire. Elvetve minden olyan ellenzéki indítványt, amely - paradox módon - a szociális alapelveket tartotta szem előtt. A családok jólétét éppúgy, akárcsak a helyi közösségek, a települések, az önkormányzatok anyagi biztonságát.

Ne szépítsük: a 2004-es költségvetés sem az üzleti világnak, sem a munkavállalóknak nem kedvez. A 2004-es költségvetés a megszorító intézkedések csokra, csak és kizárólag arra hivatott, hogy leszorítsa az államháztartás hiányát. Magyarul: azt a pénzösszeget vonja vissza a kormány a cégektől és munkavállalóktól, amely az elmúlt évben szőrén-szárán eltűnt az államkasszából. Nincs a nyugdíjasoknál, nincs a pedagógusoknál, nincs a köztisztviselőknél, nővéreknél, nincs beaszfaltozva az új autópályák kilométereibe, nincs az önkormányzatoknál, nincs a cégek versenyképességét javítani hivatott támogatási alapokban.

A honatyák nem költségvetésről szavaztak, hanem arról, hogy kitől milyen mértékben rámolják vissza az államkasszába azt a temérdek pénzt, ami az elmúlt időszakban nyomtalanul eltűnt - a hiányzó összegnek csak a töredéke, amit a kormány a választási ígéretek részbeni teljesítésével még 2002-ben kifizetett -, s amit a közgazdasági terminológia ez esetben is csak jótékony fogalommal jelöl, államháztartási hiánynak nevezve mindazon milliárdok öszszességét, amely kikerült az állam látóköréből.

Pedig a jóléti rendszerváltás elkezdődött. Igaz, pillanatnyilag csak Medgyessy, Gyurcsány, Juhász és társaik a kedvezményezettek, de idővel tágul a kör, s mindazon lemondás, amire a 2004-es költségvetés kényszeríti a polgárokat, meghozza gyümölcsét. A pártkatonáknak. Ebben sem a sztrájkbizottságot alapító szakszervezetek, sem a kellemetlenkedő ellenzék nem fogja megakadályozni a kormányerőket. Hiszen ők nagy böjtöt fizettek saját jólétükért. Behajtják az 1998 és 2002 között elmaradt járandóságukat.

Mert úgy gondolják, hogy az ország csakis az övék.
És a hatalom is.

Hommer Tibor, Magyar Nemzet