Répássy Róbert elmondta, a minisztérium számít minden olyan állampolgár, szakmai és civil szervezet véleményére, akik a biztonság és a törvényes rend alapvető szabályainak megalkotásáért felelősséget éreznek és eljuttatják ez irányú javaslataikat az intézmény felé. Hozzátette, mostantól számítva egy hónapon keresztül lehet véleményezni az új Btk. tervezetét, amit a KIM a minisztériummal stratégiai partnerségi megállapodást kötött civil szervezetek, és az Országgyűlés Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága számára is eljuttatott.
Hangsúlyozta: a koncepció még változhat, hiszen nem tükrözi még a kormány hivatalos álláspontját; mind a társadalmi, mind a parlamenti vita alakíthat még a tervezeten.
Az államtitkár a Btk.-tervezet tartalmi elemeiről szólva arról beszélt: a gyorsabb igazságszolgáltatás, a megerősített bűnüldözés mellett az új büntetőjogi kódex fontos pillére annak, hogy egyetlen bűncselekmény se maradjon büntetlenül. Az új törvény célja, hogy egyszerűbb, korszerűbb, szigorúbb és következetesebb szabályokat teremtsen a bűncselekmények elkövetői, áldozatai, illetve az igazságszolgáltatás résztvevői számára.
Répássy Róbert arról is beszámolt, az új Btk. tartalmazni fogja a büntetőjogra vonatkozó eddigi legfontosabb kormányzati döntéseket, mint például az erőszakos elkövetőket sújtó úgynevezett "három csapás" intézményét, az uzsorások elleni szigorúbb fellépést, vagy a hajléktalanok büntetőjogi védelmét. A kódex emellett átemeli a jelenleg hatályos szabályokból nemrég beiktatott bűncselekmény fajtákat, ilyen többek között a nemzetiszocialista, vagy kommunista bűnök tagadása, illetve az úgynevezett egyenruhás bűnözés.
A politikus elmondta, az új Btk. a tettarányos szemléleten alapul; az új kódex a társadalom igazságérzetének megfelelőbb büntetéseket alkalmaz majd, de az egyéniesítésre is változatlanul lehetőség marad.
Az újdonságokról szólva az államtitkár elmondta, szigorúbb büntetés vár a visszaeső bűnözőkre, a hivatalos, valamint a közfeladatot ellátó személyek elleni erőszak elkövetőire is. Aki például megtámad egy pedagógust, 1-5 évig terjedő szabadságvesztéssel lesz majd büntetethető.
Újabb kiskapukat zár be a Büntető törvénykönyv, a korrupció és a közélet tisztaságát sértő bűncselekmények elkövetői előtt – hangsúlyozta Répássy Róbert, aki azt is elmondta, jelentősen megerősödnek a gyermekek és a kiskorúak büntetőjogi védelmének szabályai is, minősített eset lesz a tervek szerint a kiskorúak sérelmére elkövetett szexuális erőszak, méghozzá nem az eddig hatályos 12. életév, hanem a 18. életév betöltéséig. A kiskorú érzelmi fejlődésének veszélyeztetése is büntethetővé válik majd. Újdonság, hogy akit kiskorúként szexuálisan bántalmaznak, az nagykorúvá válását követően öt évig még feljelentést tehet – mondta az államtitkár.
Répássy kitért rá, a jogos védelem szabályai terén is változást hozna az új Büntető törvénykönyv, amely az új alaptörvénnyel összhangban a súlyos erőszakos bűncselekmények elleni hatékony fellépés biztosítására a jogos védelmi helyzet kiszélesítésére tesz javaslatot.
Az új Btk. erőteljesebb önvédelemre adna lehetőséget azokban az esetekben, amikor a megtámadott ember joggal feltételezi, hogy a támadás akár az élete ellen is irányulhat. Ilyen eset lehet az, amikor éjjel vagy fegyveresen, vagy az élet kioltására alkalmas eszközzel felfegyverkezve, vagy csoportosan - legalább hárman - támadnak valakire, és meg akarják szerezni a vagyontárgyait, vagy jogtalanul behatolnak valakinek az ingatlanába – részletezte Répássy hozzátéve, ezekben az esetekben a védekezőnek nem kell mérlegelnie az elhárítási magatartásának következményeit.
Tovább erősödik a fogyasztók védelme, különösen súlyos, minősített eset lesz, ha olyan silány termékről van szó, amelyet a fogyasztók széles körét megtévesztően bocsátanak áruba – tájékoztatott a politikus, aki arról is beszélt, szigorodnak a környezetet károsító bűncselekmények, természetet védő szabályok is, önálló tényállás lesz az orvvadászat és az orvhalászat.
Répássy Róbert azt is elmondta, hogy tovább szigorodhatnak a közlekedési bűncselekmények, a tervezet szerint már a 0,5 ezrelék feletti véralkoholszint is ittas vezetésnek minősülne. Emlékeztetett, hogy jelenleg szabályok szerint 0,5 és 0,8 ezrelék közötti véralkoholszint esetén szakértői mérlegelés tárgya, hogy alkoholos befolyásoltság alatt áll-e az elkövető.
Az igazságügyért felelős államtitkár végül arról beszélt, büntetési nemként bevezetnék a jóvátételi munkát, a rövid időtartamú elzárást, valamint a sportrendezvényektől való eltiltást is.
Az új Büntető törvénykönyv tervezetét itt megtekintheti.