ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Hazánk érdekei egybeesnek a fiskális paktum tartalmával

Győri Enikő, a Külügyminisztérium uniós ügyekért felelős államtitkára szerint az Országgyűlésnek azért kellene politikai felhatalmazást adnia ahhoz, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai Unió fiskális paktumához, mert annak tartalma egybeesik az ország érdekeivel: az eladósodást meg kell fékezni, hogy "ne a jövő generációk költségére éljünk".
Létrehozva: 2012. február 13., 12:50 | Utoljára frissítve: 2012. február 13., 14:07
nyomtat küld

Az államtitkár az Országgyűlés európai ügyek bizottságának hétfői ülésén azt mondta, a szigorúbb költségvetési fegyelmet előirányzó szerződés aláírása mellett szól az is, hogy Magyarországra komolyan hatnak az eurózóna történései, ezért elsődleges érdeke, hogy az övezetben "jól menjenek a dolgok". "Ha az eurózóna köhög, akkor mi Magyarországon tüdőgyulladást kapunk" - hangoztatta. Hangsúlyozta, 2008 óta szinte folyamatosan válság van Európában, "országok dőlnek be", ezért egyértelmű, hogy az eladósodás megfékezéséért és a további krízishelyzetek megelőzéséért a gazdaságpolitikák szorosabb összehangolására van szükség. A fiskális paktum végleges szövegtervezetének elfogadását a kormány "jó szívvel ajánlja" ezeknek a céloknak az eléréséhez - mutatott rá, hozzátéve: a dokumentumban foglalt kötelezettségek csak az euró bevezetésétől terhelnék Magyarországot.
   
Mile Lajos (LMP), a bizottság alelnöke szerint "nagyobb hiba lenne nem aláírni, mint aláírni" a szerződést, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a dokumentum csak azt rögzíti, hogy csökkenteni kell az eladósodottságot, de arról nem szól, hogy azt milyen eszközökkel érhetik el. Bana Tibor (Jobbik) arról beszélt, hogy a nemzeti önrendelkezés feladását jelentené a szerződés elfogadása, általa az Országgyűlés jogköre csorbulna, ezért Magyarországnak ki kellene maradnia a paktumból. Braun Márton (Fidesz) ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy az erős Európa, amelynek megteremtéséhez a szerződés hozzájárulhat, mindenkinek egyértelmű érdeke. A képviselők 13 igen szavazattal egy nem ellenében támogatták a szerződés aláírásáról szóló országgyűlési határozati javaslatot.
   
Az Európai Tanács állam- és kormányfői idén január végén állapodtak meg a paktum tartalmáról és a tervek szerint a tagállamok az Európai Tanács március 1-2-ai ülésén alá is írják az új kormányközi szerződést. A kormány február 8-án tárgyalta meg a szerződés végleges szövegéről szóló előterjesztést, annak elfogadását azonban az Országgyűlés támogatásához kötötte.
 
Közép-Európának "nagy nyereség" Horvátország belépése az EU-ba

Az európai ügyek bizottsága arról is tárgyalt, hogy az Országgyűlés ratifikálja-e Horvátország uniós csatlakozási szerződését. Ezzel kapcsolatban Győri Enikő úgy fogalmazott, Közép-Európának "nagy nyereség" Horvátország belépése az EU-ba, általa a térség erősebbé válik, és nő az érdekérvényesítő képessége. Mint mondta, a 2011. első félévi magyar soros EU-elnökség egyik legkockázatosabb célja, egyben legnagyobb sikere volt a horvát csatlakozási tárgyalások lezárása. A magyar elnökséggel kapcsolatban mindenki erre emlékszik leginkább - tette hozzá. Emlékeztetett: "komoly hajrára" volt szükség a tárgyalások lezárásához, mert az EU-ra bővítési fáradtság volt jellemző, és a gazdasági helyzet sem igazán kedvezett Horvátország felvételének. Az államtitkár kiemelte: a horvát csatlakozás jelentős üzenetet jelent a Nyugat-Balkánnak, hogy ha országai eleget tesznek a feltételeknek, "az EU-ban van a helyük". Egyúttal biztonságpolitikai, gazdasági és társadalmi szempontból az uniónak is érdeke a bővítés - jegyezte meg.
   
Mile Lajos (LMP) kérdésére Győri Enikő közölte: "továbbra sem slágertéma" a bővítés az EU-ban, de az Európai Parlament mindig is támogatta ezt, és az Európai Bizottság is érti, milyen kedvező hozadéka lehet a nyugat-balkáni bővítésnek. Balczó Zoltán (Jobbik) azt mondta, tiszteletben tartják, hogy a horvátok többsége a csatlakozás mellett döntött az erről tartott népszavazáson. A képviselő egyúttal reményét fejezte ki, hogy Horvátország az EU tagállamaként nem a "szuperállami berendezkedést", hanem az országok önrendelkezésének megtartását támogatja majd. A bizottság végül egyhangúlag, 17 igen szavazattal támogatta a horvát csatlakozási szerződésről szóló törvényjavaslat általános vitára bocsátását.
   
Horvátország 2005-ben kezdte meg csatlakozási tárgyalásait az Európai Unióval. A tárgyalásokat tavaly júniusban zárták le, a csatlakozási szerződést decemberben írták alá, a januárban tartott népszavazáson pedig a horvátok többsége a csatlakozásra voksolt, így megkezdődhetett a szerződés ratifikációja az unió tagállamaiban. Ha a szerződést valamennyi tagállamban jóváhagyják, Horvátország 2013. közepétől lehet az EU tagja.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések