FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Gyürk: Ez a koncepciós perek gyakorlata
Gyürk András szégyenteljesnek tartja, hogy a Magyarországot elítélő határozat benyújtói között Göncz Kinga és Tabajdi Csaba MSZP-s képviselők aláírása is szerepel a hazánkat indulatosan kritizáló Daniel Cohn-Bendité mellett. A fideszes EP-képviselő a fidesz.hu-nak nyilatkozva felhívta a figyelmet arra, hogy semmiféle jogi kötőereje nincs az elfogadott határozatnak.
Létrehozva: 2012. február 16., 16:05 | Utoljára frissítve: 2012. február 16., 16:36

Az Európai Parlament csütörtöki plenáris ülésén a szocialista, liberális, zöld és kommunista frakciók megszavazták a Magyarországot elítélő határozatot, de az Európai Néppárt és a néppárti frakció következetesen és határozottan kiállt hazánk és a magyar kormány mellett.

Gyürk András a döntésről a fidesz.hu-nak elmondta, az eredeti tervek alapján erre a határozathozatalra márciusban került volna sor, de a baloldali pártok előrehozták azt. A fideszes EP-képviselő szerint erre azért került sor, mert márciusra már bizonyosan megszületik a megállapodás az Európai Bizottság és a magyar kormány között a vitatott kérdésekben, sőt jó eséllyel addigra már a Parlament át is vezeti a szükséges módosításokat. Ezt nem akarta megvárni az európai baloldal. Azelőtt akart – ez most már nyilvánvalóvá vált – ítéletet hozni, hogy ez a tárgyalás lezárult volna – tette hozzá. Nyugodtan mondhatjuk, hogy ez bizony a koncepciós perek gyakorlata – jegyezte meg. Ugyanakkor a felhívta a figyelmet arra, hogy az európai jobboldal számára jól láthatóan elfogadhatatlan ez a gyakorlat, és egységesen el is elutasították a határozatot.

A Fidesz Európai Parlamenti Képviselőcsoportjának delegációvezetője szégyenteljesnek tartja, hogy a Magyarországot elítélő határozat benyújtói között Göncz Kinga és Tabajdi Csaba MSZP-s képviselők aláírása is szerepel a hazánkat indulatosan kritizáló Daniel Cohn-Bendité mellett. A politikus úgy gondolja, ez továbbra is abból a flusztrációból fakadhat, hogy nem tudják elviselni azt a tényt, hogy a magyar emberek kétharmados többséggel meghozott döntése nem írható felül sem Brüsszelben, sem pedig Strasbourgban.

Gyürk András aláhúzta: semmiféle jogi kötőereje nincs az elfogadott határozatnak, ebből jogi kötelezettségek nem fakadnak. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a szövegben szerepel a 7-es cikkely alkalmazásának lehetősége, mely végső soron lehetővé tenné azt, hogy Magyarországot megfosszák szavazati jogától, és ezen keresztül veszélybe kerülne több ezer milliárd forintnyi EU-s támogatás sorsa is. A képviselő leszögezte: erre nem fog sor kerülni, még akkor sem, hogyha ez a szándék ebből a határozatból kiolvasható, mert ahhoz, hogy ez valósággá váljon, még számtalan olyan stáción kellene átjutnia ennek az ügynek, melyre nyilvánvalóan nem fog sor kerülni. Végső soron az Európai Tanácsnak kellene szinte egyhangúan erről a kérdésről döntenie. Erre semmiféle esély nincs, tehát ettől nem kell tartanunk – fűzte hozzá. A szándék azonban önmagáért beszél, és ez elfogadhatatlan számunkra – jegyezte meg.

A fideszes EP-képviselő nem emlékszik, hogy egy ilyen típusú, átfogó, egy ország helyzetéről ilyen sommás ítéletet mondó nyilatkozatot elfogadott volna korábban az Európai Parlament. Ez a nyilatkozat hemzseg a valótlan állításoktól és a rosszindulatú vádaskodástól, mely a képviselő számára elfogadhatatlan. Ez, nyugodtan lehet így fogalmazni, egy párthatározat, a nemzetközi baloldal párthatározata. Ennyi is a jelentősége – jegyezte meg Gyürk András.