FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Egyedi szennyvíztisztítási megoldásokat javasol a Fidesz a kistelepüléseknek
Ékes József Veszprém megyei fideszes országgyűlési képviselő szerint a kistelepüléseknek érdemes egyedi, a megszokottnál gyorsabban és kevesebb költséggel elkészülő, továbbá a környezeti szempontokat is jobban figyelembe vevő szennyvíztisztítási megoldásokat választaniuk az uniós pályázatokon.
Létrehozva: 2012. február 22., 18:38 | Utoljára frissítve: 2012. február 29., 11:22

A kormánypárti politikus szerdán, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján a másfél évvel ezelőtti vörösiszap-katasztrófában érintett Apácatorna példáját mutatta be, a mindössze 192 lelkes zsákfalu ugyanis egy teljesen új szennyvíztisztítási pályázattal szerzett meg több mint 50 millió forintos brüsszeli támogatást.

A képviselő hangsúlyozta: a település az anyagi helyzete miatt nem engedhette meg, hogy a megszokott módon, vagyis például útfelbontásokkal járó csatornázással oldja meg a szennyvíz tisztítását, ezért egy Franciaországban már elterjedt, de nálunk még kevéssé ismert megoldást választottak, amely háztartásonként oldja meg a problémát. Ékes József kiemelte továbbá, ez az eljárás amellett, hogy környezeti szempontból teljesen fenntartható, hiszen nem igényel külső energiaforrást, rendkívül gyorsan és olcsón telepíthető, ezért reméli, hamarosan további települések is követik Apácatorna példáját.

Forstner Antal, a telepítő cég vezetője és Kovácsházy László rendszergazda a berendezésekről szólva közölte, hogy azok teljes egészében gravitációs elven működnek, a tisztítást pedig baktériumok végzik, így a fenntartáshoz elegendő a baktériumok számának szinten tartása, ami lakásonként havonta kevesebb mint 400 forintból megoldható. A szakértők megjegyezték, hogy a rendszerhez egy a földfelszín alá telepített, öntözőrendszerként működő csőhálózat is tartozik, amelyből kifogástalan tisztaságú víz érkezik.

Kovács Béla (független), Apácatorna polgármestere elmondta, hogy a teljes beruházás 60 millió forintba került, ebből 85 százalékot az Európai Unió, míg 15 százalékot a település ötven háztartása vállalt, amelyek számára így egyenként 215 ezer forintba került a szennyvíztisztítás megoldása, míg ha a hagyományos, csatorna alapú rendszert választották volna, akkor ez az összeg biztosan a többszörösére nőtt volna.

Ékes József kérdésre válaszolva elmondta, a beruházás támogatása nem köthető ahhoz, hogy Apácatorna érintett volt a 2010 októberében történt vörösiszap-katasztrófában. Mint mondta, a környéken egyébként is rossz minőségű, "nitrátos" az ivóvíz, ezért volt szükség a szennyvíztisztítás megoldására.