FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Eszköztár a korrupció kizárására
|
|
Új stratégiát dolgozott ki a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) a hivatali korrupció visszaszorítására. A program egyik nagy vívmánya, hogy a korábbi gyakorlattól eltérően már nem a büntetőjogi megtorlásban látja elsősorban a megoldást, hanem a megelőzésben, a korrupcióra lehetőséget adó környezet és a gondolkodásmód megváltoztatásában is. Rétvári Bence, a KIM parlamenti államtitkára szerint a közigazgatásban ezen a téren elért eredmények „átcsordulhatnak” más területekre is. |
|
Létrehozva: 2012. február 24., 08:40 |
– Melyek a korrupcióellenes program legfontosabb elemei, alap-pillérei?
– A program fő célja, hogy a közigazgatási és egyes kapcsolódó közszolgáltatási korrupciós jelenségeket visszaszorítsa, növelje az ellenálló képességet, és új eszköztárat vezessen be. A program hat alapelven nyugszik, amelyek a következők: hitelesség, társadalmi bizalom kiépítése; fokozatos, az egyes intézkedések érvényesüléséhez szükséges időre alapozott bevezetés; elsődlegesen közigazgatási és egyes közszolgáltatási korrupció ellen lép fel, s csak másodlagosan hat a gazdasági korrupció leküzdésére; partnerek bevonása; a megelőzésben a szervezeti működés átalakítása és a szemléletformálás kerül a középpontba; a múltbéli korrupcióért való számonkérés.
– Mit jelent hétköznapi nyelvre lefordítva a programban többször említett integritásirányítási rendszer, illetve szemlélet?
– Jelenleg szinte kizárólag büntetőjogi eszközöket használunk a hazai gyakorlatban. Azonban ez a megközelítés már elérte a határait, ezért újfajta nézőpontra van szükség, az integritás megközelítésére, amely a nemzetközi gyakorlatban már bevált. Ez az új nézőpont értékek követésére és alapelvekre épül. Könnyen követhető, mivel egyértelmű elvárásokat rögzít, így könnyebb a bizonyítás. Ez a megközelítés a helyes magatartást segíti elő, szemben a büntetőjogi megközelítéssel, amely a korrupciós jogszabálysértések megtorlásán alapszik. A cél az, hogy közérdeket előtérbe helyező magatartás és gondolkodásmód alakuljon ki az emberekben. Ezért a program nemcsak az intézmények, szervezetek, hanem a társadalom és az állampolgárok ellenálló képességét is növelni akarja. Ehhez elsőként szükséges az állam elkötelezettségébe vetett hit fokozatos visszaszerzése megfelelő állami működéssel és tisztviselői viselkedéssel. Szükséges tájékoztató programokat indítani a korrupciós jelenségeket visszaszorító értékek hirdetésére. Ezenkívül ki kell egészíteni a Nemzeti alaptantervet megelőző oktatási anyaggal, hogy így erősítsük az új, felnövekvő nemzedékben a korrupció elleni elköteleződést. Minden önálló állami szervnél fontos egy személy kijelölése, aki teljes vagy részmunkakörben felel az integritásirányítási rendszer működtetéséért.
A teljes interjút a Magyar Hírlap pénteki számában olvashatja.