Mint Martonyi a találkozóról magyar újságíróknak beszámolt, koszovói részről hangoztatták: Pristina reméli, hogy az EU úgy dönt, megvalósíthatósági tanulmányban térképezi fel az EU-koszovói stabilitási és társulási megállapodást célzó tárgyalások megkezdésének lehetőségét. Mind erről, mind Szerbia EU-tagjelölti jogállásának megadásáról kedden döntenek hivatalosan az EU-országok külügy-, illetve európai ügyi miniszterei, az úgynevezett általános ügyek tanácsaként eljárva. E tanácsi formáció illetékes az EU-bővítési kérdésekben, amelyeket az uniós igyekszik a hagyományos külpolitikai kérdésektől valamelyest elkülönítve kezelni.
A magyar külügyminiszter - több uniós minisztertársával egybehangzóan - úgy vélekedett, hogy kedden a szerb tagjelölti státussal egyetértő állásfoglalás születik. Azt is valószínűsítette, hogy elhatározzák a fent említett megvalósíthatósági tanulmány elkészítését Koszovóval kapcsolatban. Martonyi János megjegyezte: ha vannak is bizonyos fenntartások Belgráddal szemben, az a domináns vélemény, hogy e fenntartásokat nem kell összekapcsolni a tagjelölti státus kérdésével. A magyar diplomácia irányítója szerint nem lenne szerencsés, ha az EU újabb és újabb feltételeket támasztana Szerbiával szemben.
Múlt pénteken Szerbia és Koszovó között megállapodás jött létre a regionális és nemzetközi tanácskozásokon való koszovói részvétel mikéntjéről, valamint a szerb-koszovói "elválasztó vonal" integrált ellenőrzéséről. Ez a megállapodás annak az uniós elvárásnak a teljesítési szándékát tükrözi Belgrád részéről, hogy Szerbiának rendeznie kell szomszédsági kapcsolatait, normalizálnia kell viszonyát a tőle elszakadt Koszovóval. A szíriai helyzetet illetően - amelyet szintén megvitattak hétfőn az uniós külügyminiszterek - Martonyi János elmondta: a legtöbb uniós ország egyelőre azon az állásponton van, hogy fenn kell tartania diplomáciai képviseletét Szíriában. Egyetértettek, a képviseletek személyzetének esetleges hazahívására vonatkozó tervekről egyeztetni fognak egymással az EU-tagállamok. Napirenden szerepelt a hétfői brüsszeli külügyminiszteri ülésen a belső ellenzéket elnyomó fehérorosz rezsimmel szembeni uniós szankciók megszigorításának kérdése is. Martonyi János ezzel kapcsolatban azt jelezte, hogy kedden várható a hivatalos állásfoglalás közzététele. Uniós diplomáciai forrásból az MTI úgy értesült, hogy a hétfőn előterjesztett szövegtervezettel szemben Lettországnak és Szlovéniának kifogásai voltak.