Minden állampolgár számára fontos, hogy a város, amelyben él, olyan várospolitikát folytasson, és olyan környezetet teremtsen, amely lakosai életkörülményeinek javulását szolgálja. A fogyatékos emberek ugyanolyan igényekkel élnek, önállóan szeretnék intézni napi ügyeiket, mint a közösség többi tagja. Ehhez azonban arra van szükség, hogy az akadálymentes környezet és az egyenlő esélyű hozzáférés biztosítva legyen számukra mindazon szolgáltatásokhoz, amelyeket egy város kínál.
Az Európai Bizottság által 2010-ben kezdeményezett Európa Díjra az Akadálymentes Városokért hazánkból négy város, Kaposvár, Szolnok, Pécs és Nyíregyháza pályázott 2010-ben és 2011-ben. Ugyan egyik város sem kapott helyezést, a benyújtott pályázatok komoly akadálymentesítési törekvésekről tettek tanúbizonyságot.
A Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa, amely mindkét évben tagja volt az Európa Díj az Akadálymentes Városokért nemzetközi zsűrijének, úgy döntött, hogy díjat alapít azoknak a városoknak, amelyek elkötelezettek a hozzáférhető városi környezet megvalósítása, az esélyegyenlőséget kiemelten kezelő várospolitika folytatása és a fogyatékos emberek helyi szervezeteivel való szoros együttműködés kialakítása mellett.
A díjat az Országházban rendezett ünnepségen adták át kedd délelőtt. A rendezvényen a pályázatot benyújtó városok képviselői 10 perces időkeretben ismertették az egyenlő esélyű hozzáférhetőség területén elért kimagasló eredményeiket és a fogyatékos emberek szervezeteivel való együttműködés formáit. Szolnokot dr. Kállai Mária mutatta be prezentációjában.