ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Brüsszelben mindenki elismeri Magyarország óriási erőfeszítéseit" + hang

Orbán Viktor biztos abban, hogy Magyarországtól nem vonnak el európai uniós felzárkóztatási támogatásokat 2013. január 1-jétől. A miniszterelnök az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorának Brüsszelből nyilatkozva pénteken kifejtette: az új uniós fiskális paktum segít az euró megerősítésében, és ez Magyarország érdeke is.
Létrehozva: 2012. március 2., 08:20 | Utoljára frissítve: 2012. március 2., 10:30
nyomtat küld

A kormányfő elmondta: bár az uniós pénzügyminiszterek tanácsa a hónap közepén - az Európai Bizottság korábbi javaslatának megfelelően - várhatóan azt kezdeményezi, hogy a következő évben függesszék fel a Magyarországnak járó kohéziós támogatások egy részét, azon dolgozik, hogy ennek ne legyen jelentősége, így mindenki "készpénznek veheti, hogy 2013 januárjában (...) Magyarországtól egyetlen petákot sem fognak elvonni".

Orbán Viktor az MR1 180 perc című műsorában

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy az ország ellen 2004 óta folyik túlzottdeficit-eljárás, ezért most "a múlt következményeit szenvedjük el", ám az ügyet technikai jellegűnek minősítve közölte: Brüsszelben "mindenki elismeri Magyarország óriási erőfeszítéseit, a magyar számok jók", idén és jövőre csak hét uniós országban lesz az itteninél alacsonyabb a hiány, és az államadósságot is csak néhány tagállam tudja csökkenteni ebben a két évben, köztük Magyarország.
   
"Lehetetlen dolog, hogy egy ilyen jó pozícióban lévő országtól bárki akár egyetlen fityinget is elvegyen" - jelentette ki. Ujjgyakorlatnak nevezte egyúttal, hogy a kormány a 2013-ra 3,25 százalékos hiányt prognosztizáló Európai Bizottság elvárásának megfelelve 0,25 százalékkal, 3 százalék alá csökkentse a deficitet, hiszen - folytatta - a 2010-es kormányváltáskor 7,2 százalék volt a hiány, az év végére mégis sikerült 4,2 százalékra mérsékelni.
   
Mint mondta, a pénzügyminiszteri tanács javaslatokat fog tenni a hiány csökkentésére, azokat a magyar kormány "ki fogja tölteni tartalommal, és körülbelül fél éven belül az egész folyamat szép csendben lezárul".
   
A paktum segíti az euró erősödését

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy az új európai uniós fiskális paktum segít az euró megerősítésében, ez pedig Magyarország érdeke is. Ugyanakkor kiemelte, hogy a szerződés - amelyet a 27 tagállam közül 25, köztük Magyarország, vezetői írnak alá pénteken - Magyarországra csak azután vonatkozik majd, hogy csatlakozott az eurózónához. Azt viszont a legoptimistább becslések sem valószínűsítik, hogy az ország 2018 előtt belépésre alkalmas állapotban lenne - jelezte.
   
Orbán Viktor kifejtette: a paktum segítheti az euró megerősítését, márpedig a közös pénz állapota, ereje határozza meg, hogy az európai gazdaság hol foglal helyet a világgazdaságban, így alapvetően Magyarország jövőjét is.
   
Szólt arról is, hogy az unióban növekedéspárti fordulat bontakozott ki az elmúlt hónapokban, miután az eurózóna vezetői belátták, "nem lehet, hogy állandóan a hitelezők diktálják az európai gazdaságpolitikát", és a fejlődéshez nem elég a költségvetési egyensúly biztosítása, a gazdaságpolitikának a növekedést is szolgálnia kell. Ez pedig azt jelenti, hogy több embernek lesz munkája.
   
Arra a kérdésre, hogy heves vitákra számít-e az Országgyűlésben a szerződés ratifikálásakor, úgy válaszolt: "a gőzt kiengedtük az előző körben", amikor a parlament határozati javaslatot fogadott el a dokumentum aláírásának támogatásáról. Kiemelte azt is, magyar kezdeményezésre került a paktumba, hogy az eurózónán kívüli országokra csak a csatlakozásuk után vonatkozzon a szerződés, amelyben a tagok egyebek mellett vállalják, hogy államháztartásuk szerkezeti hiányát a bruttó hazai termék 0,5 százaléka alatt tartják.
   
Egy kérdésre válaszolva - azzal kapcsolatban, hogy Petr Necas cseh miniszterelnök helytelenítette azt az európai bizottsági javaslatot, amely a magyar felzárkóztatási támogatások egy részének felfüggesztésére irányul - közölte, "a csehek nem kedvesen, hanem meggyőződésből, keményen, férfiasan" kiállnak Magyarország mellett, és azt mondják, hogy a minket érő kritikák túlzottak, indokolatlanok, és nem veszik figyelembe az ország erőfeszítéseit, amelyek az elmúlt nyolc-tíz év hibáit próbálják kijavítani.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések