Az európai uniós pályázat segítségével létrejött Q-Ageing program 2009-ben indult és három évig tartott. Az együttműködésben vezető partneri szerepet vállalt a XI. kerületi önkormányzat. A lakosság elöregedése által előidézett gazdasági és társadalmi kihívásoknak csak helyi, nemzeti és európai összefogással lehet megfelelni. Az idős lakosság fizikai és szellemi aktivitásának, munkaképességének meghosszabbítása elengedhetetlen ahhoz, hogy az időskorúak ellátásából fakadó társadalmi költségek ne emelkedjenek elviselhetetlen mértékben, másrészt a méltó időskor is csak így biztosítható - állt az önkormányzat közleményében.
A Q-Ageing program Újbuda esetében a 60+ elnevezésű programra épül, amely még 2008-ban indult - mondta el az MTI-nek Hoffmann Tamás, a kerület polgármestere. Fontos jellemzője a közösségfejlesztés, a közösségi kezdeményezések támogatása. Havonta mintegy kétszáz programra kerül sor a 60+ keretében. Hoffmann Tamás a célterületek között elsőként az idősek elszigetelődésének megelőzését emelte ki. Ez leginkább az egyedül élő, illetve családjukkal csak ritkán érintkező időseket fenyegeti. Megelőzésében segíthet a modern kommunikációs eszközök ismerete - mint az internet, vagy az idősek számára tervezett mobiltelefonok - a 60+ program keretében ezért ilyen foglalkozások is helyet kaptak. Működik médiaműhely és vannak kulturális programok is, mint például közös színházlátogatás. Az Újbudai Idősek Akadémiája keretében egészségügyi és nyelvi oktatás is zajlik. A szellemi és fizikai frissesség megőrzésében segítenek az olyan foglalatosságok is, mint a népszerű bridzsklub vagy a nordic walking. Egy bűnmegelőzési program keretében a fővárosi rendőrséggel együttműködve szakértők adnak tanácsokat az időseknek arról, hogy hogyan kerülhető el az áldozattá válás.
A polgármester az MTI kérdésére elmondta, hogy Újbuda mintegy 140 ezer főnyi lakosságából megközelítőleg 40 ezren vannak hatvan évnél idősebbek. Az arány más európai városokban is hasonló, 26-30 százalék körüli - tette hozzá.
A Q-Ageing programban öt ország kilenc szervezete vett részt. Újbuda mellett a szlovéniai Maribor és Slovenska Bistrica, Olaszországból Treviso tartomány és Genova önkormányzata, a lengyelországi Sopot városa, valamint a freiburgi (Németország) Civil Társadalom Fejlesztési Központja. A kedvező tapasztalatok alapján a partnerek folytatni szeretnék az együttműködést. Hoffmann Tamás elmondta azt is, hogy Újbuda önkormányzata más magyarországi önkormányzatokkal is együttműködést kezdeményez. Az első lépést egy januári konferencia jelentette, amely után több önkormányzat jelezte csatlakozási szándékát.