FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Tállai: Biztosabb lesz az önkormányzatok gazdálkodása
|
|
A Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára szerint számos pozitív változást, így biztosabb gazdálkodást és fejlesztési lehetőségeket hozhat a kistelepülések számára a jövőre életbe lépő önkormányzati kerettörvény. |
|
Létrehozva: 2012. március 14., 12:21 | Utoljára frissítve: 2012. március 14., 13:29 |
Tállai András a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tyukod több mint 300 millió forintból felújított iskolájának szerdai átadási ünnepségén az MTI-nek elmondta: a helyhatóságok számára eddig nagy pénzügyi áldozatvállalást jelentett például az oktatási rendszer fenntartása, ennek a feladatnak az ellátását azonban - több más mellett - az önkormányzati törvény révén az állam szervezi majd. Az államtitkár hozzátette, hogy az önkormányzatoknak biztosabb lesz a gazdálkodásuk, a járási rendszer megteremtése pedig olyan fejlesztési lehetőségeket és irányokat mutat a kistelepüléseknek, amelyekre eddig nem volt gyakorlat. Az oktatással kapcsolatban kiemelte: ezért a feladatért Tyukodon és sok más kistelepülésen az állam fog felelni, érintve a pedagógusok alkalmazását, az igazgatók kinevezését, valamint a tanterveket készítését, ez utóbbit azonban az önkormányzatnak joga lesz véleményezni.
A helyhatóság a törvény életbelépése után is fontos szerepet tölt majd be az iskolák életében, mivel az intézmények épületeinek és az ahhoz tartozó építmények (konyhák, étkezdék) működtetése és fenntartása az önkormányzat feladata lesz - hangsúlyozta Tállai András. Ismertetése szerint fontos, hogy az új oktatási rendszer biztonságos és kiszámítható legyen, ezt célozza a rendszerben dolgozó pedagógusok számára, hogy bérüket közvetlenül az államtól kapják meg. Az önkormányzati államtitkár az ünnepségen ugyanakkor közölte: az átállás több bizonytalanságot hoz, a következő hónapokban azonban egyértelművé és átláthatóvá válnak azok a változások, amelyek az önkormányzatokat és a pedagógusokat a leginkább érintik.
Nagy Miklós, Tyukod Fidesz-KDNP-s polgármestere a 312 millió forintos költséggel felújított általános iskola avatásán arról beszélt, hogy a 210 diákot oktató intézményben a szükség és a kényszer hívta életre a beruházást, mivel az iskolaépület már nem felelt meg a mai kor elvárásainak. A fejlesztéssel a községben négy helyen folyó oktatási-nevelési munka egy helyre, a felújított épületbe összpontosul: a munkálatok keretében elvégezték a nyílászárók cseréjét, az épületek szigetelését, illetve modernizálták a világítási és a fűtési rendszert.
A projekt segítségével lehetőség nyílt a 300 adagos iskolai konyha felújítására, illetve egy új, 120 férőhelyes ebédlő megépítésére is, utóbbinak terveit Makovecz Imre és tervezőcsoportja készítette - tette hozzá a polgármester. A beruházáshoz 290 millió forintos uniós támogatást vett igénybe a község, a fennmaradó saját erő egy részét pedig az EU önerő alapból finanszírozta a település önkormányzata.