Változnak a jogos védelem szabályai, az eddiginél jobban védené például az áldozatok és a gyermekek jogait a készülő Btk.
Az új Btk-val szemben többen megfogalmazták, hogy elsődlegessé vált a szabadságvesztés alkalmazása. Többen azt mondják, kriminalizálni fogja az elkövetőket, hogy a kisebb súlyú bűncselekménynél is börtönbe kerülhetnek.
A Közbeszéd stúdiójában Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott: több büntetési nem közül lehet majd választani a kisebb súlyú bűncselekményeknél. Bevezetünk rövidebb időtartamú szabadságvesztéseket, hogy úgymond megkóstoltassuk a börtönt, hogy senki ne vágyjon oda vissza. Mint mondta, ez nem jelenti majd azt, hogy a túlzsúfolt börtönök miatt átgondolják a Btk. szigorítását. Korábban az volt a gyakorlat, hogy a börtönök túlzsúfoltságát látva, enyhítettek a büntetőpolitikán, de szerintünk a büntetőpolitikához kell a börtönöket alakítani.
A KIM államtitkára elmondta: a jogalkotó mérlegelése előre megmondja, hogy egy bűncselekmény milyen súlyú büntetést érdemel, a jogalkalmazói pedig alkalmazza ezt. Ám van minimum és maximum büntetési tétel, így a felelősség megoszlik, részben a bíró, részben a jogalkotó lehetősége döntetni. Hozzátette: a középmértékes büntetés jelenti a mérlegeléses korlátozását, a bírónak a középső értékből kell kiindulnia és mindkét irányba eltérhet.
A tényleges életfogytig tartó ítéletek esetében a kormány nem fél az emberi jogi aggályoktól. Mint Répássy Róbert elmondta: van arra precedens, hogy a strasbourgi bíróság nem találta jogellenesnek a tényleges életfogytiglan intézményét, ha megvan az egyéni kegyelem lehetősége.
A bírák nyugdíjazása kapcsán tovább folyik Magyarország ellen a kötelezettségszegési eljárás, ennek kapcsán Répássy Róbert elmondta: továbbra is szeretnénk megmagyarázni az álláspontunkat, mert a bírák nyugdíjba vonulásuk után is tovább dolgozhattak, ennek a kiváltságnak a megszüntetése nem diszkrimináció. Hozzátette: az igazságszolgáltatás irányítása nemzeti hatáskör, de a Velencei Bizottság vizsgálja az igazságszolgáltatási törvényeket és tesz megfontolásra érdemes javaslatokat.
Cikk: | Répássy: A támadó helyett az áldozat mellé álljon a törvény |