FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
"Több mint száz éve létező gyakorlatot kritizálnak"
|
|
Nagyon érzékeny az Európai Unió minden magyar kérdésben, a figyelem középpontjában vagyunk – fogalmazott Navracsics Tibor szerda este a Hír TV Rájátszás című műsorában. Mint mondta, olyan kérdésekre is válaszolnunk kell, amelyek más országoknál elő nem fordulnak. |
|
Létrehozva: 2012. március 22., 08:39 | Utoljára frissítve: 2012. március 22., 10:13 |
A miniszterelnök-helyettes példaként említette Németországot, ahol az igazságügyminiszter nevezi ki a bírákat, amit az EU nem kifogásol, nem úgy, mint a magyar Országos Bírói Hivatal elnökének szerintük túlzott hatáskörét.
Navracsics Tibor szerdán az Európa Tanács (ET) főtitkárával tárgyalt, melynek fő témája az ET égisze alatt működő Velencei Bizottságnak a magyar igazságügyi reformmal és az egyházügyi törvénnyel kapcsolatos véleménye volt.
Az igazságügy átalakítása kapcsán a magyar közigazgatási és igazságügyi miniszer leszögezte: a bizottság érdemi észrevételeinek 70-75 százalékát lefedi az Országgyűlésnek benyújtott módosító javaslat, a maradék egy része technikai jellegű, másik részében pedig úgy látják, igazunk van. Navracsics Tibor példaként hozta fel azt, hogy a legfelsőbb bíróság már több mint 100 éve élő gyakorlatát is kritizálják. Ezért aztán reméli, hogy ebben a kérdésben is meg tudják győzni a bizottságot.
A miniszterelnök-helyettes hozzátette: a bírák nyugdíjazása ügyében jelenleg ugyanott tart hazánk a Velencei Bizottsággal, mint korábban az Európai Bizottsággal: ez a lépés a közszférát érintő általános nyugdíjszabályok bevezetésének első lépése, és erről próbáljuk meggyőzni őket is.
Inkább a jegybanktörvény és a túlzottdeficit-eljárás áll az IMF-fel folytatott tárgyalások útjában, mint az igazságszolgáltatási vagy az egyházügyi jogszabályok – reagált Navracsics Tibor az uniós testületekkel folytatott viták és a hiteltárgyalások késlekedése közötti esetleges összefüggést firtató kérdésre. A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta: a Valutaalaptól soha sem kaptunk olyan jelzést, hogy bármilyen, az igazságszolgáltatással kapcsolatos feltételük lenne a tárgyalásoknak. Ez különösen abszurd lenne, hiszen az IMF olyan, a „demokrácia szempontjából nem túl patinás történelmű” országokkal is tárgyal, mint Banglades – tette hozzá.
Mint mondta, a Valutaalap eddig egyetlen feltételt sem közölt Magyarországgal. Azt az Európai Bizottság előre jelezte, hogy a kötelezettségszegési eljárások kapcsán figyelembe fogja venni a Velencei Bizottság véleményét, de nem valószínű, hogy ez a Valutaalappal is összefüggne – tette hozzá. A miniszter még hozzáfűzte: a bizottság pozitívan értékelte az adatvédelmi hatóság ügyében a parlament előtt lévő javaslatot is.