fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"A magyar-lengyel barátságnak ezeréves gyökerei vannak"
2012. március 23., 16:28
Schmitt Pál köztársasági elnök a Szegedi Tudományegyetemen mondott pénteki beszédében arról beszélt, hogy a magyar-lengyel barátság, szimpátia érzését tovább kell adni a következő generációknak is. Bronislaw Komorowski lengyel államfő azt hangoztatta, a magyarok és a lengyelek büszkék lehetnek arra, hogy az elsők között alapítottak egyetemeket Európában.

 A magyar államfő lengyel kollégájával a magyar-lengyel barátság napja alkalmából látogatott a Szegedi Tudományegyetemre. Schmitt Pál beszédében kiemelte: a magyar és a lengyel nép barátsága tapasztalható a mindennapokban, a testvérvárosi és kulturális kapcsolatokban, az egyházak, a civil szervezetek és az oktatási intézmények együttműködésében. Mint kifejtette, 2007-ben a lengyel szejm és a magyar Országgyűlés deklarálta, hogy a magyar és a lengyel nép barátságának ezeréves történelmi gyökerei vannak, és erről azóta minden évben megemlékeznek. Tavaly a lengyelországi Poznanban, idén Ópusztaszeren és Szegeden, jövőre Katowicében ünnepelnek - közölte.
    
Schmitt Pál kiemelte, azért is jöttek el a Szegedi Tudományegyetemre, mert a tudomány is része a magyarok és a lengyelek együttműködésének, mivel a tudomány meghatározza az életet. "A világ tudományos figyelme" most Szeged felé fordul, mert kilenc Nobel-díjas "tesz hitet" itt amellett, hogy a tudománynál nincs fontosabb - hangoztatta arra a négynapos konferenciára utalva, amely az egyetem szervezésében harminc ország több mint ezer kutatójának részvételével kezdődött csütörtökön.
    
Bronislaw Komorowski, akinek az egyetemen Senator Honoris Causa (a szenátus tiszteletbeli tagja) kitüntető címet adományozták, hangsúlyozta, a magyarok és a lengyelek büszkék lehetnek arra, hogy az elsők között alapítottak egyetemeket Európában. Mint felidézte, a vilniusi egyetem sokáig viselte Báthory István erdélyi fejedelem nevét, és az intézmény addig működött, amíg a városban számottevő lengyel közösség élt, hiszen sok lengyel tanult az egyetemen.
    
Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora köszöntőjében azt mondta, a magyar és a lengyel népet leginkább a szabadságvágyuk köti össze. Ezt történelmi események is bizonyítják - mutatott rá, utalva az 1848-49-es szabadságharcra és az 1956-os forradalomra. Mint hangsúlyozta, egy másik történelmi kapocs a két nemzet között, hogy Báthory István alapította a szegedi egyetem jogelődjét és a vilniusi egyetemet is.
    
A rendezvényen mások mellett részt vett Ujhelyi István, az Országgyűlés alelnöke és Botka László (MSZP) szegedi polgármester is. A két államfő ezt követően megtekintette a szegedi PESA villamost, majd koszorút helyeztek el a katyni áldozatok emlékére emelt keresztnél a Dóm téren. 1940. március 5-én a szovjet csapatok lengyel katonatiszteket, rendőröket és civil hadifoglyokat végeztek ki a Szmolenszk melletti katyni erdőben. Az áldozatok száma megközelítette a 22 ezret.

Programja további részében Schmitt Pál és Bronislaw Komorowski rmagyar-lengyel szentmisén vesz részt a szegedi Dómban, majd meghallgatják az ünnepi koncertet. A magyar-lengyel barátság napját 2006. március 24-én kezdeményezték, azon a napon, amikor Győrben felavatták a magyar-lengyel barátság első köztéri emlékművét. Az ünnepségen jelen volt Lech Kaczynski akkori lengyel és Sólyom László magyar államfő. A magyar és a lengyel parlament 2007-ben március 23-át kölcsönösen a magyar-lengyel barátság napjává nyilvánította. Azóta ezt a napot évente megünneplik, felváltva a két országban.


(MTI-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: "Mindent meg kell tenni a magyar-lengyel barátságért"